Etlik Garajı imar planına iptal kararı!

Etlik Garajı imar planı

Mimarlar Etlik Garajı alanındaki 4’e kadar varan emsal artışlarını yargıya taşınmıştı. Mahkeme iptal kararı verdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Candan, “Kentteki rant projelerini takip ediyoruz, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Keçiören’de Etlik Garajı olarak bilinen alanda 1/5000 ve 1/1000 ölçekli uygulama nazım imar planı değişikliğinin iptalini isteyerek dava açmıştı. Dava da mahkeme plan değişikliğini iptal etti.
Plan değişikliğinin iptal edileceğini anlayan Biiyiikşehir Belediye Meçlisi’nin 2’nci Planı meclisten geçirdiğini söyleyen Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan. “Etlik Garajı davasında mahkemeden iptal kararını aldık ama hukuku dolanmayı alışkanlık haline getiren Büyiikşehir Belediyesi planların hukuksuz olduğunu bildiğinden 2’nci Planda değişikliği yaptı, ikinci plana da dava açtık, dava süreci devam etmekte. Büyiikşehir Belediye Meçlisi’nin de plan ısrarı devam etmekte” şeklinde konuştu.
Candan. “Açtığımız davada bilirkişi raporu lehimize gelince hemen ikinci plan değişikliğini yapan Gökçek, her zamanki alışkanlığıyla hukuku dolanmaktadır. Ama nafile, bir sıçrarsın iki sıçrarsın eninde sonunda kentteki parsellerin ranta kurban edilmesinde sorumlu olarak yargı önünde hesap verecek. Bilimin gerçekliğinin acısını daha çok çekecek. İkinci plana tek cümlelik resmi kurum alanı ekleyince yüksek yoğunluk kalkmaz, bu kararında yargı tarafından iptal edilmesi yüksek, Mahkemenin verdiği iptal kararının gerekçeleri geçerliliğini koruyor” dedi.

“GÖKÇEK NAZIM İMAR PLANINI KEVGİRE ÇEVİRDİ”
Etlik Garajı’nın olduğu alana ilişkin yüksek emsal artışlarına dikkat çeken Candan, “Kentteki rant projelerini parsel parsel takip ediyoruz, ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Ankara’daki yoğun taşıt ve yaya trafiğini Biiyükşehir Belediyesi’nin yönetemediği zaten ortada. 22 yıldır bir metre metro yapamadı, uzmanlar 22 yılda Ankara ulaşımını 102 yıl geriye götürdü diyor.
Nazını imar planını rant planı değişiklikleri ile binlerce kez delerek kevgire çevirdi. Elbet bunun hesabını yargı önünde verecek” şeklinde konuştu.
Açılan davada bilirkişilerin verdiği raporda “Sağlanan yüksek yapılaşma imkanı nedeniyle oluşacak yoğun taşıt ve yaya trafiğinin bölgenin planlı-mevcut teknik sosyal alanlarına özellikle de ulaşıma; yola, otoparka vb.
hizmet sunumu açısından kamuya ilave yük getirmesinin, mevcut donatı dengesi ve standardını bozmasının, mevcut olanların da yeterliliğini, etkinlik ve hizmet kalitesini azaltmasının kaçınılmaz olduğu” ifadeleri yer almıştı.

“AOÇ VE KAÇAK SARAY AİHM’E HAZIR”
Öte yandan, Atatürk Orman Çiftliği ana plan davasının yargı tarafından yürütmeyi durdurma kararından sonra, dönemin Başbakanı ve şimdi Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan mahkeme kararlarına uymayacağını,”Güçleri yetiyorsa gelsin yıksınlar, binayı da bitireceğim, içine de oturacağım diyerek” açıklamıştı.
Bunun üzerine meslek odalarının başkanları. Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkını kullanmıştı. Anayasa Mahkemesi meslek odalarının başkanlarının başvurularını mağdur değilsiniz diyerek reddetmiş böylece AİHM yolu açılmıştı.
TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Atatürk Orman Çiftliği ve Saray için AİHM’e gidecek başvuru dosyasının hazırlıklarının tamamlandığını kamuoyuna açıkladı.

“AİHM’E GİDERKEN DAVAMIZIN DAYANAKLARI DAHA GÜÇLÜ”
Candan, “AİHM’e başvuru sürecinde avukatlarımız, uzmanlar titizlikle çalıştı. Hazırlıklarımız devam ederken, AOÇ alanlarında Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışını ihlal davasında, bireysel olarak müdahil olma talebimizin kabul edilmesi. Anayasa Mahkemesi’nin mağdur değilsiniz söylemine önemli bir cevap oldu. Ulusal Bellek alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde mağdur ve taraf olduğumuz miidahilliğimizin kabul edilmesiyle tescillendi.
AİHM’e başvurumuzun kaynağını oluşturan ana plan davasının geçtiğimiz haftalarda yaıgı kararıyla iptal edilmesi de elimizi güçlendirdi. Artık AİHM’e giderken davamızın dayanakları daha güçlü” dedi.
Ankara Başkent

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*