Enerji Kimlik Belgesi hangi tarihe ertelendi?

 

 

Enerji kimlik belgesi, binalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgilerini içeren belge olarak ifade ediliyor.

EKB sınıflandırmaları A’dan G’ye kadar olup; A sınıfı en verimli seviye iken, G sınıfı en düşük verimli seviye oluyor. EKB için eski binalarda bir sınıf zorunluluğu yoktur. Ancak yeni binalarda en az C sınıfında olma zorunluluğu bulunuyor.

Enerji Kimlik Belgeleri, 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (mevcut bina) için enerji verimliliği danışmanlık şirketleri tarafından düzenleniyor.

Var olan binalar için enerji kimlik belgesi düzenleyecek kurum Enerji Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Daire Başkanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olması gerekiyor.

Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu 2 Mayıs’ta yürürlüğe girecekti. Ancak bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020’ye ertelendi.

Binanın veya bağımsız bölümün satılması veya kiraya verilmesi safhasında, mal sahibi enerji kimlik belgesinin bir suretini alıcıya veya kiracıya verir.” hükmü 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren yürürlükte olacak.

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com