Emlak vergisinin son ödeme tarihi ne zaman
Taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen iki taksit şeklinde ödenebilen emlak vergisi 2.taksit dönemi içinde bulunuyoruz.Peki emlak vergisinin son ödeme tarihi ne zaman? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi, ev,işyer,arsa ve arazi gibi taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen vergiler arasında yer alıyor. Emlak vergisini taşınmazın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödüyor.

Emlak vergisi için her sene beyanname verme mükellefiyeti bulunmuyor ancak taşınmaz ilk alındığında belediyeye bildirimde bulunulması gerekiyor.


Diğer yıllarda ev,işyeri, arsa ve arazi metrekare birim değerlerine göre belediyelerce vergi her yıl otomatik tahakkuk ettiriliyor. Ödemeler belediyeye başvuru suretiyle veya banka ve PTT kanalıyla da ödeme yapılabiliyor.

Ayrıca birçok belediyenin özellikle büyükşehirlerde otomasyon sistemine geçmiş olduğunu da dikkate aldındığında vergi internet üzerinden elektronik olarak ve kredi kartı da kullanılarak ödenebiliyor.

Senede iki eşit taksit halinde yatırılabilen verginin 1.taksit borcu en son 2 Haziran’da yapılmıştı.Peki emlak vergisinin son ödeme tarihi ne zaman? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi 2. ve son taksit borcu ödemeleri ise Kasım ayı itibariyle başladı. Mükelleflerin 30 Kasım tarihine kadar vergi borçlarını ödemeleri gerekiyor.

Emlak vergisi istisnası 2015!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.cm

, , , , ,