Emlak vergisinden kimler muaf tutulur?

emlak vergisinden kimler muaf tutulur

Emlak vergisinde kimi taşınmaz mallar vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Peki emlak vergisinden kimler muaf tutulur? Kimler emlak vergisi ödemez? diyorsanız işte yanıtı..

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin kapsamına giriyor.1319 sayılı kanun kapsamında esasları belirlenen emlak vergisi bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler tarafından yatırılıyor.

Emlak vergisi ödemesi taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor.

Emlak vergisinde kimi taşınmaz mallar vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.Peki emlak vergisinden kimler muaf tutulur? Kimler emlak vergisi ödemez? diyorsanız işte yanıtı..

Geliri olmayan ve diğer şartları da taşıyan kimseler emlak vergisi ödemelerinden muaf oluyor.Yalnız tek mesken sahipleri için uygulanan bu muafiyetin diğer şartları şu şekilde sıralanıyor:

– 200 metrekareyi aşmayan tek meskene sahip olmak.
– Kışlık evin yanı sıra yazlık eve sahip olmamak.
– Tek meskenin aynı sıra bir başka evde hisseye sahip olmamak.
– Ev hanımları
– Dul ve yetimler
– İşsizler
– Engelliler
– Gaziler
– Emekliler

Bu koşulları taşıyan kişiler, ilgili belediyeye bir dilekçe ile müracaat edebiliyor.

2015 emlak vergisi ne zaman ödenir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*