Emlak vergisi son tarih 2016!

Emlak vergisi son tarih 2016

Emlak vergisinin senede iki eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor. Emlak vergisi ödeme dönemleri içerisinde ödeme yapılmaması durumunda vergi cezası kesiliyor. Peki emlak vergisi son tarih 2016 ne zaman? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi son tarih 2016!
Emlak vergisi, 1319 sayılı emlak vergisi kanunu gereğince ödeniyor. Kanuna göre, Türkiye sınırları içinde bulunan binalar Bina Vergisine; tüm arsa ve araziler ise arazi vergisine tabi oluyor.

Vergi ödemesi için mükellefin kimlik ve sahip olduğu taşınmazın bilgileri ile belediyeye müracaat etmesi gerekiyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmaz malın türüne, değerine ve bağlı olduğu belediyeye göre hesaplanıyor.

Emlak vergisi oranları 2016:
Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. İkinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında ödeniyor.

Buna göre 2016 yılı için emlak vergisi ilk taksit ödemeleri devam ediyor. Emlak vergisi ilk taksit son ödeme zamanı 31 Mayıs olup, hala vergi borcunu ödemeyen kimselerin son 2 günü bulunu. Bu tarihe kadar tüm mükelleflerin vergi ödemelerini yapması gerekiyor. Aksi halde gecikmenin yaşandığı her ay için vergi cezaları uygulanıyor.

Emlak Vergisi Kanunu’nun 32’inci maddesine göre beyanname verilmemesi durumunda vergi aynı kanun hükümleri uyarınca idarece tarh ediliyor ve vergi ziyaı cezası kesiliyor.Buna göre anılan madde uyarınca idarece yapılan tarhiyata ergi ziyaı cezası kesilecektir. Kesilecek ceza tutarı ziyaa uğratılan verginin bir katı olarak hesaplanıyor.

Emlak vergisini taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda her ay için yüzde 1.4 oranında gecikme zammı tahsil ediliyor.

Emlak vergisinde zaman aşımı olur mu?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com