Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Emlak vergisi son ödeme tarihi nedir

Mesken, işyeri, arsa ve arazi sahipleri her sene emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor. 2016 yılı emlak vergisinin ödemeleri devam ediyor. Peki 2016 emlak vergisi son ödeme tarihi nedir? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi son ödeme tarihi nedir?
Gayrimenkul sahipleri, 1319 sayılı kanun gereğince emlak vergisi mükellefi oluyor. Vergi için ödenecek bedel taşınmaz malın kayıtlı emlak vergisi değeri üzerinden hesaplanıyor.


Emlak vergisi oranları, büyükşehir belediyelerindeki gayrimenkullerde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.Meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer binalarda (işyeri, dükkan) emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 3, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 6 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Vergi mükellefleri, her yıl belli dönemlerde emlak vergisi ödemek zorunda oluyor.Vergi yılda iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. İsteyen mükellefler ilk taksit döneminde tek seferde verginin tamamını ödeyebiliyor.

Emlak vergisi ilk taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. Peki 2016 emlak vergisi son ödeme tarihi nedir? diyorsanız işte yanıtı…

2016 yılı için emlak vergisi ilk taksiti için son gün 31 Mayıs oluyor. Vergi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.

Emlak vergisi gecikme zammı hesaplama 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,