Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Emlak vergisi son ödeme tarihi 31 Mayıs

Emlak vergisi, gayrimenkuller için her sene ödenen vergi olarak biliniyor. Verginin ik taksit ödemeleri Mart ayı itibari ile başlamıştı. 4 gün sonra sona ermesi beklenen emlak vergisi son ödeme tarihi 31 Mayıs olarak belirleniyor…

Emlak vergisi son ödeme tarihi 31 Mayıs!
1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu’nda yer alan esaslara göre, mesken, işyeri, arsa ve araziler için emalk vergisi ödeniyor. Emlak vergisinin ödenebilmesi için taşınmaz sahibi olan vatandaşların belediyeye beyanname vermeleri gerekiyor.


Emlak vergisi beyannamesi en geç taşınmazın tapusunun alındığı senenin sonuna kadar veriliyor. Eğer alınan taşınmazın inşaatı tamamlanmadıysa, inşaat tamamlandıktan ve tapu alındıktan sonra yine o yıl içinde beyan edilmesi gerekiyor.

Emlak vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor. 2016 Yılı Emlak Vergisi 1. taksit ödemeleri 1 Mart’ta başlamıştı. 4 gün sonra sona ermesi beklenen emlak vergisi son ödeme tarihi 31 Mayıs olarak belirleniyor.

Emlak Vergisi 2. taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılacak. Mal sahipleri vergi ödemelerini bağlı oldukları belediyeye giderek ödeyebiliyor. Aynı zamanda e-belediye sistemi ile internetten online olarakta ödenebiliyor.

Verginin ödenmemesi veya geç ödenmesi halinde gecikme zammı uygulanıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” tahsil ediliyor.

Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 TL gecikme faizi uygulanacak.

Ev emlak vergisi hesaplama!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,