Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Emlak vergisi son günü bugün mü

Emlak vergisi, gayrimenkuller için her sene belirlenen tarihlerde ödeniyor. Verginin 2. ve son taksit ödemeleri Kasım ayı itibariyle başlamıştı. Peki emlak vergisi son günü bugün mü? diyorsanız işte yanıtı…

1319 sayılı kanun gereğince, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödeniyor. Bu vergi gayrimenkul sahipleri tarafından bağlı olunan belediyeye ödeniyor.


Vergi, gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde vergi ödenebiliyor.

E-belediye sistemi ile emlak vergisi online ödeme işlemleri de yapılabiliyor. Bağlı olunan belediyenin bu “e-belediye” sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.

İki taksit halinde ödenebilen emlak vergisinin 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. En son ödeme 1 Haziran 2015 tarihinde yapıldı.

Verginin 2. ve son taksit ödemeleri ise Kasım ayı itibariyle başlamıştı 2. taksit son ödeme günü,bugün olup, hala vergi borcunu ödemeyen mükelleflerin mesai bitimine kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor.

Emlak vergisinin geç ödenme durumu söz konusu olursa; gecikmenin yaşandığı her ay için ceza kesiliyor. Emlak vergisini taksitlerinin zamanında ödenmemesi halinde her ay için %1.4 oranında gecikme zammı alınıyor.

Kredi kartı ile emlak vergisi yatırma!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,