Emlak vergisi son gün ne zaman 2015?

Emlak vergisi son gün ne zaman 2015

Taşınmaz mallar için ödenmesi zorunlu olan emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde veriliyor. Peki emlak vergisi son gün ne zaman 2015? İşte emlak vergisi son günü 2015…

Emlak vergisi, taşınmaz mallar için her sene ödenmesi gerekiyor.Vergiyi taşınmaz malın sahibi ödüyor. Varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler vergi sorumlusu oluyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisinin ödenebilmesi için taşınmaz mal sahibi olan vatandaşların belediyeye beyanname vermeleri gerekiyor.

Emlak vergisi beyannamesi en geç gayrimenkulün tapusunun alındığı yılın sonuna kadar verilebiliyor. Eğer alınan taşınmaz malın inşaatı tamamlanmadıysa, inşaat tamamlandıktan ve tapu alındıktan sonra yine o yıl içinde beyan edilmesi gerekiyor.

Emlak vergisi 1. taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2015 yılı vergi takvimine göre verginin ilk taksit ödemeleri 1 Haziran’a kadar yapıldı.

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri ise 1 – 30 Kasım tarihleri içerisinde yapılıyor.Buna göre 30 Kasım emlak vergisinin son günü oluyor.

Emlak vergisi ödemesi nereden yapılır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*