Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır?

Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır

Türkiye sınırları içerisinde yer alan taşınmaz mallar için ödene emlak vergisinde muafiyet uygulaması da bulunuyor. Peki emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır? diyorsanız işte yanıtı…

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm ev, işyeri, arsa ve arazi gibi taşınmaz mallar için emlak vergisi ödeniyor. Vergi taşınmaz mallar için her yıl yatırılıyor.

Emlak vergisi için ödenmesi gereken bedel taşınmazın değeri ve emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Bu oranlar taşınmaz malın türüne göre değişiyor. Ayrıca büyükşehirlerde yer alan gayrimenkuller için vergi zamlı olarak uygulanıyor.

Emlak vergisi mevzuatı gereğince meskenler için muafiyet uygulaması bulunuyor.Peki emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi ödemelerinden muaf olmak için 200 metrekareyi geçmeyen tek eve sahip olmak gerekiyor. Muafiyet için bir dilekçe ile belediyeye müracaat ediliyor. Muafiyetten yararlanabilen diğer kişiler şu şekilde sıralanıyor:

Emekliler,
Özürlüler,
Gaziler,
Engelliler,
Şehitlerin dul ve yetimleri,
Hiçbir geliri olmayan işsizler,
Ev hanımları.

Emlak vergisi geçici muafiyeti nedir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*