Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlak vergisi hangi ayda ödenecek

Türkiye sınırları içerisinde yer alan gayrimenkuller için yılın belli dönemlerinde emlak vergisi ödeniyor. Peki 2016 yılına emlak vergisi hangi ayda ödenecek? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi hangi ayda ödenecek?
Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor. Vergi, bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf eden kişiler tarafından ödeniyor.


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef olurken, elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi oranları 2016…
Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Emlak vergisi için ödenecek tutarlar, taşınmazın türüne, değerine ve bağlı olduğu belediyeye göre hesaplanıyor. Türkiye sınırları içerisinde yer alan gayrimenkuller için yılın belli dönemlerinde emlak vergisi ödeniyor. Peki 2016 yılına emlak vergisi hangi ayda ödenecek? diyorsanız işte yanıtı..

2016 yılında emlak vergisi, senede 2 eşit taksit halinde ödeniyor. Verginin birinci taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında ödeniyor.

Buna göre 2016 yılı emlak vergisi ilk taksit ödemeleri Mart ayı itibari ile başladı ve ödemeler devam ediyor.

Kimler emlak vergisi ödemiyor?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , ,