Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Emlak vergisi hangi ay 2016

Taşınmaz mallar için ödenmesi gereken vergilerin başında emlak vergisi bulunuyor. Vergi iki taksit şeklinde ödenebiliyor. Peki Emlak vergisi hangi ay 2016?

Emlak vergisi hangi ay 2016?
Gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergilerin başında emlak vergisi geliyor. Emlak vergisi, Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor.


Emlak vergisi için ödenmesi gereken tutarlar, taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile bulunuyor. Emlak vergisi oranları ise taşınmaz malın türüne göre belirleniyor. Ayrıca bu oranlar büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor

Vergi senede iki eşit taksitte ödenebiliyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.

Emlak vergisi, gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin tahsilat veznelerine ödeniyor. Ancak taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Mükellefler vergi borcunu internetten de yatırabiliyor. Ancak bu şekilde ödeme yapılabilmesi için belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması gerekiyor.

Emlak vergisini taksitlerinin zamanında ödenmemesi durumunda ise her ay için yüzde 1.4 oranında gecikme zammı alınıyor.

Emlak vergisi rayiç bedeli nasıl hesaplanır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , , ,