Emlak vergisi en son ne zaman ödenir?

Emlak vergisi en son ne zaman ödenir
Emlak vergisi mükellefleri, 2015 yılına ait vergi borçlarının birinci taksitlerini en son Haziran ayının başında ödemişti. Peki emlak vergisi en son ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

Türkiye sınırları içerisinde yer alan ev, arsa, arazi ve işyerleri için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor.Vergi için ödenecek bedel, taşınmazın değeri üzerinden hesaplanıyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi oranları yüzde 100 artırımlı olarak hesaplanıyor.

Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması şartıyla yapılabiliyor.

Vergi ödemeleri, her yıl iki eşit taksit halinde taşınmazın bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Emlak vergisi mükellefleri, 2015 yılına ait vergi borçlarının birinci taksitlerini en son Haziran ayının başında ödemişti. Peki emlak vergisi en son ne zaman ödenir? diyorsanız işte yanıtı…

Emlak vergisi ikinci ve son taksiti Kasım 2015’te ödeniyor. 1 Kasım itibariyle başlayan ödemeler en son 30 Kasım tarihine kadar ödenebilecek. Ödemenin yapılmaması veya geç ödenmesi halinde gecikmenin yaşandığı her ay için gecikme faizi uygulanıyor.

Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme faizi” alınıyor.

Emlak vergisine tabi olmayanlar!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*