Emlak vergisi 2.taksiti 10 gün sonra başlıyor!

emlak-vergisi-2-taksiti-10-gun-sonra-basliyor

İki taksit şeklinde ödenebilen emlak vergisinin 1.taksiti Mart- Nisan ve Mayıs aylarında ödenmişti. 1-30 Kasım tarihleri arasında ödenmesi gereken emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 10 gün sonra başlıyor…

Emlak vergisi 2.taksiti 10 gün sonra başlıyor!
Gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergiler arasında emlak vergisi de bulunuyor. Vergiyi tüm taşınmaz mal sahipleri ödemekle yükümlü oluyor.

Emlak vergisinin mükellefi taşınmazın sahibi oluyor.Ayrıca; varsa intifa hakkı sahipleri, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisinin mükellefi oluyor. Buna karşın bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi, taşınmaz malların bağlı olduğu belediyenin tahsilat veznelerine ödeniyor. Ancak taşınmaz malların bir başka şehirde olması durumunda ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Mükellefler vergi borcunu internetten de ödeyebiliyor. Ancak bu şekilde ödeme yapılabilmesi için belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması gerekiyor.

Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Emlak vergisinin 1.taksiti Mart- Nisan ve Mayıs aylarında ödenmişti.

1-30 Kasım tarihleri arasında ödenmesi gereken emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 10 gün sonra başlıyor.

Konutlarda emlak vergisi oranları!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com