Emlak vergisi 2.taksiti 1 hafta sonra başlıyor!

emlak-vergisi-2-taksiti

Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor. Vergiyi, taşınmaz mal sahipleri 2 taksitte ödüyor. 2016 emlak vergisi 2.taksiti 1 hafta sonra başlıyor…

Emlak vergisi 2.taksiti 1 hafta sonra başlıyor!
1319 sayılı kanun gereğince Türkiye sınırları içinde bulunan bina, arsa ve araziler emlak vergisinin konusuna giriyor. Emlak vergisini, taşınmaz mal sahipleri ödemekle yükümlü oluyor.

Vergiyi, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler ödüyor. Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi, senede 2 eşit taksit şeklinde ödeniyor.Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenmişti. Verginin ikinci taksiti ise Kasım ayı içerisinde ödenecek. Buna göre 2016 emlak vergisi 2.taksiti 1 hafta sonra başlıyor.

Taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile ne kadar vergi ödeneceği de bulunuyor.

Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi beyannamesi ne zaman verilmelidir?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com