Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün

Emlak vergisinin birinci taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılmıştı. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Buna göre emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün bulunuyor…

Gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergilerin başında emlak vergisi geliyor. Bu vergi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince tüm taşınmaz mal sahipleri tarafından ödeniyor.


Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldı. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor. Buna göre emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün bulunuyor.

Mükelleflerin 30 Kasım 2015 tarihine kadar vergilerini ödemeleri gerekiyor. Aksi halde gecikme zammı uygulanıyor.

Emlak vergisi için ödenmesi gereken bedel taşınmaz malın değeri ve emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde bu vergi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Evlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi gecikme zammı oranı!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , , ,

Hemen Teslim 5 proje