Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 3 gün!

Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 3 gün

Emlak vergisi, Türkiye sınırlarında bulunan tüm taşınmazlar için ödeniyor. Senede 2 eşit taksit halinde verilebilen emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 3 gün bulunuyor…

Türkiye sınırlarında bulunan tüm taşınmaz mallar için emlak vergisi ödeniyor. Vergiyi mesken, işyeri, arsa ve tarla sahipleri ödüyor. Yalnız geliri olmayan tek mesken sahipleri diğer koşulları da taşımaları halinde vergi ödemelerinden muaf oluyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükellef olurken; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Vergi için ödenecek bedel taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile bulunuyor. 2015 yılı emlak vergisi oranları şu şekilde:

Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

İki taksit şeklinde ödebilen emlak vergisi 2015 yılı ödemelerinin ilk taksiti Mart-Nisan ve Mayıs aylarında ödendi. Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayı içerisinde yapılıyor.30 Kasım 2015 tarihinde sona erecek olan emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 3 gün bulunuyor.

Yeni aldığım evin emlak vergisi ne olur?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com