Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 2 hafta
Kasım ayı itibariyle emlak vergisi mükelleflerinin 2. taksit ödeme dönemi başladı.30 Kasım tarihinde sona erecek olan emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 2 hafta bulunuyor…

Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince tüm gayrimenkul sahipleri tarafından ödeniyor. Vergi için ödenecek tutar taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanıyor.

2015 yılında emlak vergisi oranları meskenlerin vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.


İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Emlak vergisi iki taksit şeklinde ilgili belediyeye ödeniyor.
Verginin ilk taksiti Mart-Nisan-Mayıs aylarında ödendi.
Emlak vergisi 2. ve son taksiti ise Kasım ayı içerinde ödeniyor.Buna göre 30 Kasım tarihinde sona erecek olan emlak vergisi 2.taksit ödemeleri için son 2 hafta bulunuyor.

Ödemesini geciktiren taşınmaz sahipleri vergi cezası ile karşılaşıyor. Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme faizi” alınıyor.

Emlak vergisi muafiyetinden kimler yararlanır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , , ,