Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 4 gün sonra başlıyor!

emlak-vergisi-2-taksit-odemeleri-4-gun-sonra-basliyor

Emlak vergisinin ödemeleri senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. Verginin birinci taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2. taksit ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre 2016 emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 4 gün sonra başlıyor…

Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 4 gün sonra başlıyor!
Emlak vergsinin, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince tüm taşınmaz mallar için vergi ödenmesi gerekiyor.Vergiyi ev, işyeri, arsa ve tarla sahipleri ödüyor. Sadece geliri olmayan tek mesken sahipleri diğer koşulları da taşımaları halinde vergi ödemelerinden muaf tutuluyor.

Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftir oluyor; Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Vergi için ödenecek bedeller taşınmaz malın değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile bulunuyor. 2016 yılı emlak vergisi oranları şu şekilde sıralanıyor:

Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1

Emlak vergisinin ödemeleri senede iki eşit taksit halinde yapılıyor. Verginin birinci taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. 2. taksit ise Kasım ayında ödeniyor. Buna göre 2016 emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 4 gün sonra başlıyor.

Konut emlak vergisi muafiyeti!
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com