Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 10 gün sonra bitiyor!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergi Kanununa göre Türkiye sınırları içerisinde yer alan arazi, arsa ve binalar için ödeniyor.

Bu tür taşınmaz mal satın alan ve dolayısı ile emlak vergisi mükellefi olan kişilerin ilgili belediyelerin emlak servislerine başvurmaları gerekiyor.


Emlak vergisi beyannamesi, taşınmaz malın satın alındığı senenin sonuna kadar verilebiliyor. Buna göre 2017 yılı içinde gayrimenkul sahibi olan kimselerin 31 Aralık’a kadar ilçe belediyesine gitmeleri gerekiyor.

Gayrimenkul sahipleri her sene emlak vergisi ödemek ile mükellef oluyor. Vergi senede iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.

Emlak vergisinin ilk taksit ödemeleri Mart ayı ile başlıyor. Vergi ödemeleri 31 Mayıs’a kadar devam ediyor. Emlak vergisinde ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor. Emlak vergisi 2.taksit ödemeleri 10 gün sonra bitiyor.

Gecikmenin yaşandığı her ay için ödenmesi istenen emlak vergisi gecikme zammı verginin yüzde 1.40’ı oluyor.

Ödemeler taşınmazın bağlı olduğu ilçe belediyesine yapılıyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde yapılabiliyor.

Emlak vergisi ayrıca internet üzerinden de yapılabiliyor. Belediyenin “e-belediye” sistemini kullanıyor olması halinde, ödemeler internet üzerinden online bir şekilde de yapılabiliyor.

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

 

, ,