Emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi 2017!

 

 

Emlak vergisi taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen vergilerin başında geliyor. Vergi için ödenecek bedel, taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden hesaplanan emlak vergisi oranları ile bulunuyor.

Emlak vergisi oranları ise taşınmazın türüne göre belirleniyor. Ayrıca bu oranlar büyükşehir belediyelerinde yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2; büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor. İşyeri, dükkan emlak vergisi oranı büyükşehirde binde 4, büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi şu oranlar şu şekilde; Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2, büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1; Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6, büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.

Mesken emlak vergisi hesaplama 2017
Taşınmaz türü: Mesken
Belediyesi: Büyükşehir
Taşınmazın değeri: 200 bin TL
Vergi bedeli: 400 TL

Buna göre ilk taksit döneminde 200 TL; ikinci taksit döneminde ise diğer 200 TL’nin ödemesi yapılıyor. Emlak vergisi her sene iki eşit taksit halinde ödeniyor.

Verginin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılıyor. İkinci taksitler ise Kasım ayı içerisinde veriliyor. Buna göre emlak vergisini 1.taksiti 16 gün sonra son bulacak. 2. taksitler ise 1-30 Kasım 2017 tarihleri arasında ödenecek.

 
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com