Emlak vergisi 1.taksiti için son 20 gün

Taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenen emlak vergisinin birinci taksit dönemi 31 Mayıs’a kadar devam ediyor. Buna göre 2016 emlak vergisi 1.taksiti için son 20 gün bulunuyor…

Emlak vergisi 1.taksiti için son 20 gün!
Türkiye sınırları içinde bulunan bina ve arsalar 1319 sayılı Kanun esaslarına göre Emlak Vergisine tabi tutuluyor. Bina veya arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler oluyor.


Bir bina veya arazide paylı mülkiyet halinde malik olanlar hisseleri oranında mükelleftirler. Elbirliği mülkiyette ise malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Emlak vergisi ödemeleri taşınmaz malların bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Taşınmaz malın bir başka şehirde yer alması halinde ödemeler tüm belediyelerden sağlanabiliyor.

Belediyenin e-belediye sistemini kullanıyor olması halinde vergi internet üzerinden de ödenebiliyor. Ayrıca, PTT ile de emlak vergisi borcu ödemesi yapılabiliyor.

Emlak vergisinin ödemesi senede iki eşit taksitte yapılabiliyor. İsteyenler birinci taksit dönemi içerisinde tek seferde ödeme yapabiliyor.

Emlak vergisinin birinci taksit dönemi Mart ayı itibariyle başladı. Emlak vergisinin birinci taksit dönemi 31 Mayıs’a kadar devam ediyor. Hala vergi borcunu ödememiş mükelleflerin önünde son 20 gün bulunuyor.

Vergi için ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.. Verginin zamanında ödenmemesi halinde ceza uygulanıyor. Gecikmenin yaşandığı her ay için verginin yüzde 1.40’ı oranında emlak vergisi gecikme faizi kesiliyor.

2016 yılı emlak vergisi ne kadar?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , ,

Hemen Teslim 5 proje