Emlak vergisi 1. taksit son ödeme 2016

Emlak vergisi mesken, işyeri, arsa ve araziler için ödenmesi zorunlu olan ve senede iki taksitte ödenen vergi olarak biliniyor. Peki emlak vergisi 1.taksit son ödeme günü ne zaman? İşte emlak vergisi 1. taksit son ödeme 2016…

Emlak vergisi 1. taksit son ödeme 2016!
Emlak vergisi, gayrimenkul sahipleri tarafından senede iki eşit taksit halinde yatırılıyor. Verginin ilk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor.Peki emlak vergisi 1.taksit son ödeme günü ne zaman? İşte emlak vergisi 1. taksit son ödeme 2016…


2016 emlak vergisi ilk taksit ödemeleri 14 gün sonra 31 Mayıs tarihinde sona erecek. Emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılacak.

Ödemenin gecikmesi halinde vergi cezası ay bazında alınıyor.
Ödemenin geciktiği her ay için yüzde 1.40 oranında “emlak vergisi gecikme zammı” alınıyor. Örneğin emlak vergisi borcunuzun 150 TL olduğunu düşünelim gecikmenin yaşandığı her ay için 2,10 lira gecikme zammı uygulanacak.

Emlak vergisi için ödenecek bedeller, taşınmaz malın kayıtlı değeri üzerinden hesaplanıyor. Emlak vergisi oranları taşınmaz malın türüne göre tespit ediliyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Emlak vergisi ödemesi alan bankalar 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje