Emlak vergisi 1.taksit ödemeleri için son gün bugün!

Emlak vergisi 1.taksit ödemeleri için son gün bugün

Taşınmaz mal sahiplerinin ödemek ile yükümlü olduğu emlak vergisinde sona gelindi. 2016 emlak vergisi 1.taksit ödemeleri için son gün bugün olduğu için mükelleflerin bugün mesai bitimine kadar vergilerin ödemeleri gerekiyor…

Emlak vergisi 1.taksit ödemeleri için son gün bugün!
1319 sayılı kanun gereğince, Türkiye sınırları içinde bulunan tüm gayrimenkuller, emlak vergisine tabi tutuluyor. Vergiyi gayrimenkullerin sahibi, eğer sahibi yok ise sahibi gibi kullananı ödüyor.


Emlak vergisi için ödenecek bedel, gayrimenkulün türüne ve bağlı olduğu belediyeye göre değişkenlik gösteriyor. Örneğin büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi diğer belediyelere göre yüzde 100 artırımlı olarak uygulanıyor.

Büyükşehir Belediyesi
Binalarda Binde 4
Meskenlerde Binde 2
Arazilerde Binde 2
Arsalarda Binde 6

Normal Yörelerde
Binalarda Binde 2
Meskenlerde Binde 1
Arazilerde Binde 1
Arsalarda Binde 3

Vergiler, taşınmaz malın bağlı olduğu belediyede ödeniyor. Taşınmaz malların bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT Havalesi veya Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması ile yapılabiliyor. Aynı zamanda e-belediye sistemini kullanan belediyelerde internetten ödeme yapılabiliyor.

Arsa, arazi, ev ve işyeri gibi taşınmaz mal sahipleri tarafından ödenmesi gereken emlak vergisi, her sene en fazla iki eşit taksit halinde ödeniyor.

İlk taksit ödemelerinin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldığı emlak vergisi ikinci taksitleri Kasım ayında ödeniyor. Buna göre emlak vergisi 1.taksit ödemeleri için son gün bugün…

Emlak vergisi gecikme faizi hesaplama 2016!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje