EmlakBank, yerel üretimi destek vermek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla yeni finansman modelleri geliştirmek için kolları sıvadı. Yeni model ile yatırımcının elindeki sermayeyi inşaata yatırması yerine, doğrudan üretime dönüştürmesi amaçlanıyor.

UCUZ İMALAT YAPILSIN
Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; yatırımcıların sermayelerinin büyük kısmını inşaata ve fabrikaya ayırdıkları için projelerini güçlü bir şekilde sürdürdüklerini belirten EmlakBank Genel Müdürü Deniz Aksu, çalıştıkları yeni modelin imalatı ve istihdamı artıracağı belirtti. Aksu yeni model hakkında şu şekilde konuştu: “Yatırım sermayesini biz ortaya koyalım. Projesi olan elindeki sermayeyi inşaata yatırmasın. Fabrika inşaatının finansmanını biz sağlayalım, yatırımcıya kiraya verelim. Bin metrekarelik fabrikanın aylık kirası 19 bin lira. Fabrika sahibi işletme sermayesiyle imalatına odaklanıp ucuz imalat yapsın.” Projenin endüstriyel ihtiyaçlar ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın da yönlendirmesiyle her bölgede uygulanabileceğini kaydeden Deniz Aksu, “Nerede yatırımcı varsa, fabrika veya üretim tesisi kurmak istiyorsa, yeterli sermayesi yoksa fabrika veya tesisi birlikte oluşturabiliriz” ifadelerini kullandı.

100 FABRİKA 3 BİN İSTİHDAM
Yatırımcıların kiracı olacaklarını söyleyen Aksu, “Sanayici yeterince para kazanmaya başladıktan sonra da fabrikayı EmlakBank’tan satın alabilir. 10 tane bu şekilde fabrika kursak 300 kişiye, 100 tane fabrika kursak 3000 kişiye istihdam sağlamış oluruz” dedi. Yerel üretimi desteklemek için bu projenin ortaya çıktığını sözlerine ekleyen Deniz Aksu, özellikle yapı malzemelerinin Türkiye’de üretimi konusunda bazı meslek örgütleriyle bir araya geldiklerini açıkladı. Aksu, “MÜSİAD, İSO ve İMSAD’ın aralarında olduğu birkaç meslek örgütüyle görüşmelere başladık. STK’ların talebine göre şehir içinde kalmış sağlıklı üretim yapılmayan tesisleri OSB’lere taşıyabiliriz” ifadelerini kullandı. Projenin hayata geçirilmesi için talep gelmesi gerektiğini söyleyen Aksu, “Gelen talep doğrultusunda Türkiye’nin her yerinde bu tesisleri hayata geçirebiliriz. Finansmanı EmlakBank olarak biz sağlarız. Arsayı da TOKİ, Milli Emlak veya Emlak Konut sağlayabilir” şeklinde konuştu.


SEKTÖRÜN YOL ARKADAŞI OLACAĞIZ
Deniz Aksu, Emlak Katılım Bankası olarak inşaat sektörüne yönelik sürdürülebilir gayrimenkul finansman modellerini Türkiye’de yaygınlaştırmayı ana hedefleri olarak belirlediklerini söyledi. Aksu, “İnsanların barınma ihtiyacı çok kutsal. Biz de EmlakBank adına yaraşır şekilde, bu ihtiyaca hizmet etmek için inşaat sektörünün tüm paydaşları ile güçlü bir finansal iş ortağı ve yol arkadaşı olacağız” diye konuştu.