Arsa, arazi, mesken ve işyeri gibi taşınmaz malların tümü emlak olarak ifade ediliyor. Bu taşınmaz malların mülkiyet hakkının kimde olduğu, tapu kütüğünde kayıtlı oluyor. Taşınmaz malların tapusunun sahibinden bir başkasına devredilmesi işlemleri ilgili tapu dairesinde yapılıyor.

Emlak alım satım işlemleri sırasında belli tapu masraflarının da ödenmesi gerekiyor. Uygulamada yalnız alıcı tarafından ödenen bu masrafları yasal olarak her iki tarafın da ayrı ayrı ödemeleri gerekiyor.


Ancak taraflar aralarında yaptıkları anlaşma neticesinde bu masrafların alıcı tarafından ödenmesi gerektiğine karar verebiliyor. Peki emlak alım satım masrafları 2018 ne kadar? diyorsanız işte yanıtı..

2018’de emlak alım satım masrafı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen gerçek devir ve iktisap bedeli üzerinden devir eden ve devir alan için ayrı ayrı binde 20 oranında hesaplanıyor.

Satışa konu olan taşınmaz malın satış bedelinin 200 bin TL olduğunu düşünelim. Bu durumda;

200 bin TL / 1000 = 200

200 x 20 = 4000 TL

Ayrıca bu işlem için tapu döner sermaye bedelinin de ödenmesi gerekiyor.2018’de tapu satış döner sermaye harcı 103 lira 50 kuruş olarak tahsil edilecek.

Emlakçı ile anlaşma sağlandıysa bir de emlakçı masrafının ödenmesi gerekiyor. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin yüzde üçünden fazla olamıyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

, ,

Hemen Teslim 5 proje