Doğrudan sermaye 2015’te yüzde 40 arttı!

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu kapcamında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Gayrı Resmi Bakanlar Toplantısı'na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AA muhabirine açıklamalarda bulundu (Dursun Aydemir - Anadolu Ajansı)

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, uluslararası doğrudan yatırım konusunda Türkiye ekonomisinin çok iyi performans sergilediğini belirterek, “2015’i yüzde 35-40’lar civarında artışla kapatacağız” dedi. Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen, “Uluslararası Yatırımcılarla İstişare Toplantısı”nda, Ankara’daki terör saldırısının toplumda fay hatları ve kırılmalar yaratmayı hedeflediğini, bu saldırıya karşı gösterdiği yüce duruş nedeniyle Türk milletine minnet ve şükranlarını arz ettiklerini belirtti. Anadolu’nun tarihi boyunca yabancı sermayenin buluştuğu bir merkez olduğunu anlatan Zeybekci, Ekonomi Bakanlığı’nın da aslında bir “YASED bakanlığı” olarak görülmesi gerektiğini dile getirdi.

SAYISI AZ ETKİSİ BÜYÜK
Zeybekci, ISO 500 içinde 130’a yakın firmanın yabancı sermayeli olduğunu ifade ederek, “Bakıldığında toplamın yüzde 20’sine denk geliyor ancak bu firmalar ilk 500’deki brüt katma değerin yüzde 40’ını, dönem kârının yüzde 34’ünü, ihracatın yüzde 41’ini oluşturuyor. İstihdamın da yüzde 28.5’ini barındırıyorlar” dedi. Yabancı sermayeli firmaların yatırımlar konusunda da aktif bir rolde olduğunu vurgulayan Zeybekci, 20 Haziran 2012’de uygulanan yeni Teşvik Kanunu kapsamında Ağustos 2015’e kadar 13 bin 586 yerli, 797 uluslararası sermayeli firmaya 14 bin 383 yatırım teşvik belgesi düzenlediğini hatırlattı. Zeybekci, bunların önemli bir kısmının da yeraltı doğalgaz depolama yatırımlarına verildiğini ifade ederek şu bilgileri verdi: “Bu alanda 10.5 milyar liralık iki stratejik yatırım teşvik belgesi düzenledik. Faaliyete geçtiklerinde 4 milyar metreküplük ilave kapasite oluşacak.”

Sabah

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*