Deprem sigortası kapsamına giren binalar!

deprem-sigortasi-kapsamina-giren-binalar

Taşınmazların güvence altına alınması amacıyla yapılan sigortaya zorunlu deprem sigortası deniyor. Peki deprem sigortası kapsamına giren binalar nelerdir? diyorsanız işte yanıtı…

Deprem sigortası kapsamına giren binalar!
Deprem sigortası, konutu ve eşyaları bazı hasar ve zararlara karşı koruma altına alan sigorta türü oluyor. Bu sigorta yangın, yıldırım, infilak (Doğalgaz infilakları dahil) ile ev eşyası hırsızlık gibi durumlar karşısında zararı karşılıyor.

Deprem sigortasında primler, deprem risk bölgelerinin farklılığından dolayı meskenin bulunduğu il ve ilçeye göre değişiklik gösterebiliyor.

Ayrıca binada bulunan toplam kat sayısı, konutun bulunduğu kat, yapı tarzı, konutunuzun brüt metrekaresi de primi etkileyen faktörler arasında oluyor. Peki deprem sigortası kapsamına giren binalar nelerdir? diyorsanız işte yanıtı…

587 sayılı Zorunlu Deprem Sigortasına ilişkin Kanun Hükmünde Kararname’nin ikinci maddesi hükmü gereğince kapsamda bulunan binalar şu şekilde:

-Tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalar,

-634 sayılı kat mülkiyeti kanunu kapsamındaki bağımsız bölümler,

-Bu binaların içinde yer alan ve ticarethane, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümler,

-Doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan veya verilen kredi ile yapılan meskenler.

Yukarıdaki şartlara uyan, kat irtifakı tesis edilmiş binalar, tapuda henüz cins tashihi yapılmamış ve tapu kütüğünde vasfı “arsa, bağ, bahçe, tarla” olarak görünen binalar, tapu tahsisi henüz yapılmamış kooperatif evleri için de zorunlu deprem sigortası yaptırılması gerekiyor.

Deprem sigortası kaç lira 2016?
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com