osman zolan

Denizli Büyükşehir Belediyesi, teleferik projesini 1.5 yılda tamamladı. 38 milyon liraya mal olan teleferiğin tanatımını yapan Başkan Osman Zolan, “Hayalimizi gerçeğe dönüştürdük” dedi.
Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin, 1.5 yıl önce başladığı teleferik projesini tamamladı. 38 milyon liraya mal olan teleferiğin tanıtımı Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan tarafından yapıldı. Teleferiğe gazetecilerle binen Başkan Zolan, 6 dakikada 1400 rakımda bulunan Bağbaşı Yaylası’na ulaştı. 24 kabin bulunan teleferikte saatte bin yolcu taşınacak. Teleferik bir ay boyunca ücretsiz yolcu taşıyacak. Türkiye’nin ilk teleferiklerinden İzmir’in tarihi Balçova teleferiği, tamir için 8 yıl bekledikten sonra hizmete girerken, Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin projeyi 1,5 yıl içinde hayata geçirdi. Teleferik bir ay ücretsiz taşımanın ardından kişi başı 5 liradan yolcu taşıyacak. Teleferikle 1400 rakıma çıkanlar, 30 bungalov evde, 20 çadırda konaklaya bilecek, zirvede 10 adet yöresel ürünlerin satıldığı büfe, iki adette restoran bulunuyor. Teleferik projesiyle Denizli’nin bir hayalini daha gerçeğe dönüştürdüklerini belirten Başkan Zolan, “Denizli’ye yeni bir soluk farklı bir hizmet getirdik. Denizli olarak en büyük zenginliğimiz dağlarımız yaylalarımız. Halkımızı teleferiğimizle birlikte bu zenginliklerle buluşturmuş olduk. Denizli’de ilkleri yaşamaya devam ediyoruz. Verdiğimiz bir sözü daha yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerinde bulundu.

TESİS YAZ KIŞ AÇIK OLACAK
Teleferiğin yazın sıcaktan bunalanların, kışında karı, soğuğu doyasıya yaşamak isteyenlerin hizmetinde olacağını anlatan Başkan Zolan, “Turizm kenti olan Denizlimize ayrı bir nefes katıyoruz. Yayla turizmimizde teleferikle birlikte başlamış oldu. Denizlimiz yerli ve yabancı turistler için çekim merkezi olacak. Aşağıdan zirveye 6 dakikada ulaşıyoruz. 24 kabinimiz sayesinde saatte bin kişiyi taşıyacağız. Günde 7-8 bin yolcumuz olacak. Yapımı tamamlanan teleferiğimiz yaklaşık 1500 metre uzunluğu ile en uzun hatlardan birine sahip. Teleferikle sadece insanlarımızı aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya taşımayacağız. Yayla turizmi için gerekli tüm alt yapıyı, binaları ve doğaya uygun yapıları da tamamladık. 38 milyon liraya mal olan teleferiğimizde bir ay ücretsiz taşıma yapacağız” dedi.


Sabah

, , ,