Denizli’de akıllı kavşaklar Ekim’de devreye girecek!

Denizli'de akıllı kavşaklar Ekim'de devreye girecek!

Kent içi ulaşım sorunun çözüme kavuşması için düğmeye basıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, yazılımı Pamukkale Üniversitesi’nde hazırlanan Akıllı Trafik Sistemi’ni ekim ayına kadar devreye sokacak

Türkiye’nin özellikle tekstil ihracatında en önemli kentlerinden biri olan Denizli, büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Göreve geldiği günden bu yana kentte kangren haline gelmiş birçok soruna neşter vuran Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, şimdi de trafik sorununu çözüyor. 2017’yi “Ulaşım Yılı” ilan eden Büyükşehir Belediyesi, kentte keşmekeşe yol açan araç trafiğini düzene koymak için kent genelindeki 90 kavşakta Akıllı Trafik Sistemi çalışması başlattı. Yazılımı tamamen Pamukkale Üniversitesi’ne ait olan sistem en geç ekim ayında hizmete girmiş olacak. Akıllı trafik sistemi ile kent içindeki trafik akışı daha düzenli hale gelirken, kural hataları nedeniyle her yıl meydana gelen can ve mal kayıplarına yol açan trafik kazasının da önüne geçilecek.


GÜNDE 110 BİN ARAÇ
Egeli Sabah’ı ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Zolan, Denizli’deki trafik sıkıntısına çözüm bulacaklarını ve ilerleyen dönemde de kent merkezinde 9 adet katlı otopark projesini hayata geçireceklerini belirtti. Osman Zolan, “Kentte 3 kişiye 1 araç düşüyor. Bu rakamlar Türkiye ortalamasının üzerinde. Ayrıca Denizli transit konumundaki bir şehir. Günde 110 bin araç geçiyor. Bu da ayda 3 milyon 300 bin araç yapıyor. Eskiden bazı noktalarda belirli saatlerde araç yoğunluğu yaşanıyordu. Şimdi ise her saat trafik yoğunluğu var. Bunu çözmek için Akıllı Kavşak Projesi’ni hayata geçireceğiz. Yazılımı Pamukkale Üniversitesi’ne bağlı Teknokent ve Büyükşehir’den arkadaşlarımız yapıyor” dedi. Büyükşehir’in bütçesinin yüzde 70’ini ulaşıma ayırdıklarının altını çizen Başkan Zolan, “Akıllı Trafik Sistemi, en geç ekim ayında 90 kavşakta hizmete girecek. Ayrıca trafik sorununu çözmek adına alternatif yollar arıyoruz. Emniyet ile görüşüp ‘hız koridorları’ kuracağız” diye konuştu. Zolan, kent merkezinde 9 ayrı otopark kurmak için kamulaştırmalara başladıklarını, “yaşanabilir kent ” hedefine ulaşacaklarını dile getirdi.
Sabah

 

, , , ,