Değer artış vergisi 2.taksiti ne zaman 2017?

 

Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların elden çıkarılması halinde 2 taksitte ödeniyor. Verginin birinci taksiti dün sona erdi. Peki değer artış vergisi 2.taksiti ne zaman 2017? diyorsanız işte yanıtı…

Değer artış vergisi 2.taksiti ne zaman 2017?
Değer artış kazancı vergisi, taşınmaz malların elden çıkarılması halinde ödenen vergi olarak biliniyor. Vergilendirme sürecinde bazı kıstaslar ele alınıyor.

Vergilendirme ile ilgili hak ve ödevlerin değerlendirilmesi açısından öncelikle dikkat edilmesi gereken konu gayrimenkulün elde ediliş tarihi ve bir bedel karşılığı elde edilip edilmediği sorgulanıyor.

Kanunen edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkulün gelirinin istisna bedelinden yüksek olması halinde ödeniyor.

Öncelikle beyanname verilmesi gereken bu vergi iki eşit taksit halinde ödeniyor. Vergi hesaplamalarında her sene istisna sınırı belirleniyor.

Değer Artışı Kazançlarına İlişkin İstisna Tutarı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinde yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2016 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi.

Verginin ilk taksit ödemeleri dün sona erdi. Peki değer artış vergisi 2.taksiti ne zaman 2017? diyorsanız işte yanıtı…

Senede iki eşit taksit halinde ödenebilen değer artış vergisinin ikinci taksiti Temmuz ayında ödenecek.

Değer artış kazancı vergisi;
Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için),
Değer artış kazancı beyannamesi için son 2 gün!
Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak,
Anlaşmalı bankalardan,
Tüm vergi dairelerinden
ödenebilmektedir.

 

Değer artış vergisi hesaplama 2017!
 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com