Değer artış vergisi 1.taksit son günü!

Değer artış vergisi 1.taksit son günü

2015 yılı kazançları için ödenen değer artış kazancı vergisi birinci taksit ödemeleri 1 Mart tarihinde başlamıştı. Peki değer artış vergisi 1.taksit son günü ne zaman?

Değer artış vergisi 1.taksit son günü!
Gelir Vergisi Kanunu gereğince gayrimenkul satışında meydana gelen vergisel sorumluluklar arasında değer artış kazancı da bulunuyor. Gayrimenkul gelir vergisi olarak ifade edilen bu vergiyi edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde taşınmaz malını elden çıkaran kimseler ödüyor.

Ödenecek vergi için her sene istisna bedelleri belirleniyor. Yapılan hesaplamalar neticesinde istisna bedelinden yüksek gelir elde edenler beyanname vererek değer artış kazancı vergisi yatırıyor.İstisna tutarlarını aşan tutarda gelir elde edilmesi halinde yıllık beyanname veriliyor.

Değer Artışı Kazançlarına İlişkin İstisna Tutarı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 80 inci maddesinde yer alan değer artışı kazançlarına ilişkin istisna tutarı, 2015 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 11.000 TL olarak tespit edildi.

2015 yılında taşınmazını elden çıkaran ve istisna haddini aşan gelirler için Mart ayında beyanname verilmesi; Mart ve Temmuz ayları olmak üzere iki eşit taksit halinde verginin ödenmesi gerekiyor. Değer artış kazancı vergisi birinci taksit ödemeleri 1 Mart tarihinde başlamıştı. Peki değer artış vergisi 1.taksit son günü ne zaman?

Vergi mükelleflerinin ilk taksit ödemelerini 31 Mart’a kadar ödemelerini yapması gerekiyor. Gelir Vergisi ödemeleri; Başkanlığın internet sitesi üzerinden anlaşmalı bankaların kredi kartları ile (Sadece GMSİ beyan edenler için), Anlaşmalı bankaların internet bankacılığını kullanarak, Anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerinden yapılabiliyor.

Değer artış vergisinde ÜFE nasıl hesaplanır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com