Değer artış kazancı vergisi, gayrimenkulünü satarak gelir elde eden mal sahipleri tarafından ödeniyor. ergilendirme sürecinde gayrimenkullerin elden çıkarılmalarından doğan kazancın niteliğinin belirlenmesi gerekiyor.

Kazancın diğer kazanç ve iratlar gelir türündeki “değer artış kazancı” olarak mı, yoksa ticari kazanç mı olarak vergilendirilmesi gerektiğinin belirlenmesi gerekiyor.


Bu vergiyi her taşınmazını satan değil, en fazla 5 yıl içerisinde elden çıkarılan ve istisna sınırından yüksek gelir elde edenler vergi mükellefi oluyor. İstisna bedelinden düşük gelir elde edenler vergi ödemiyor. Ancak istisna sınırından yüksek geliri olanların beyanname vererek vergi ödemeleri gerekiyor.

Peki değer artış kazanç vergisi istisnası 2018 ne kadar? 2018’de kimler değer artış vergisi ödeyecek? diyorsanız işte yanıtı…

Değer artış kazanç vergisi istisnası 2018!
2017 yılında evini satanların ne kadar vergi ödeyeceğini alış ve satış fiyatları ve bu tarihlerdeki enflasyon oranları belirliyor. Vergi kazancın belirlenen istisna sınırından yüksek olması durumunda ödeniyor.

302 Seri No.lu Genel Tebliği ile 2018 yılı değer artış kazançlarına ilişkin istisna tutarı 12 bin TL olarak belirlendi.

Değer artış kazancı vergisi için 2018 yılında beyannameler 1-25 Mart akşamına kadar vergi dairesine giderek ya da internet şubesinden verilebiliyor.

Değer artış kazancı vergisi ödemeleri ise senede iki eşit taksitte yapılıyor. Verginin ilk taksiti 1-31 Mart tarihleri arasında, ikinci taksiti ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında ödeniyor.

 

Özge ÖZDEMİR ÇOLAK/Emlaktagundem.com

 

, ,

Hemen Teslim 5 proje