Dar gelirliye konut için çalışacağım!


Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için pazar günü yapılacak seçimde Soysal Demokrat Parti adayı olan Peter Feldmann, dar gelirlilere konut için çalışacağını ifade etti.

Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanlığı için pazar günü yapılacak ikinci tur seçimin favorisi Soysal Demokrat Parti (SPD) adayı Peter Feldmann, Hürriyet’ten Gürsel Köksal ile Kazım Doğan’ın sorularını yanıtladı.

Özellikle dar gelirliler için ödenebilir konut konusu Frankfurt‘ta halen büyük bir problem. Büyük Britanya‘nın Avrupa Birliği‘nden ayrılmasıyla Frankfurt‘un uluslararası iş ve finans dünyası için önemi daha da artacak. Bu da konut sorununun da da kötüleşmesine neden olacak? 2030 yılına kadar 100 bin daha konut ihtiyacı olacağı tahmin ediliyor. Bu konut sorunu nasıl çözeceksiniz?

Bence bankerler için sürekli daha fazla lüks dairelerden ziyade, polis memurları, sağlık personeli, satış elemanları ve bakıcılar gibi kazancı normal düzeyde olan çalışan insanlar için ödenebilir konutlar daha önemli. Bu alandaki destekleri yeniden iki katına çıkarmalıyız. Toplu konut kuruluşu AGB’nin kiraları dondurma uygulamasının süresini uzatmalıyız. Yarısı kamusal destekle inşa edilen konutlar içerecek yeni bir yerleşim alanı iskan etmeliyiz. Kentin çevresini de konut için iskana açmalı ve kent içinde boş duran büro binalarını konuta çevirmeliyiz. Bunu hep birlikte başaracağız. Çünkü artık herkes Frankfurt’ta çalışan insanların, yaşamlarını burada sürdürebilmesi gerektiğini kabul ediyor.