Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Kanal İstanbul açıklaması!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da “Türkiye-Sırbistan İş Forumu”nda konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011-2015 yıllarında yüzde 7,1 büyüyen ekonominin bu yılın ilk yarısında yüzde 5,1’lik bir büyüme oranına ulaştığını, böylelikle Türkiye’nin yeniden hedeflerine uygun bir yere geldiğini ifade etti.

Türkiye’nin yine bu yıl içerisinde yüzde 5,1’lik bir büyüme oranını yakalayacağının ortaya konulduğunu aktaran Erdoğan, “Türkiye, yüzde 100’lük bir büyüme oranına ulaşıyor. Esasen Türkiye’nin genel ekonomik görünümünde geçtiğimiz 15 yılda yaşanan değişim tam bir başarı hikayesidir.” dedi.

Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmayı hedeflediklerini ifade eden Erdoğan, “Büyük çaplı proje ve yatırımlarımızı, iç ve dış çalkantılara müsaade etmeden kararlılıkla sürdürüyoruz. Nitekim geçtiğimiz sene her biri kendi alanlarında dünya çapında yatırımlar olan Osmangazi Köprüsü’nün, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ve Avrasya Tüneli’nin açılışlarını yaptık” diye vurguladı.

Erdoğan, “Mart ayında dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak Çanakkale 1915 Köprüsü’nün temelini attık.İstanbul’da dünyanın en büyük havalimanının ilk etabının önümüzdeki yıl sonuna kadar hizmete alınması için çalışmalar devam ediyor” dedi.

Havalimanının ilk etapta yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını belirten Erdoğan “Havalimanımız 2023’te bittiğinde, yılda 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak. Gerekirse 200 milyon/yıl yolcu kapasitesine ulaşma imkanı da var. Bu, devletin bir havalimanı değil, özel teşebbüsün bir konsorsiyumu olarak inşa ettiği bir havalimanı” diye konuştu.

Kanal İstanbul projesi 2018’de başlıyor

Erdoğan,”İstanbul Boğazı’na paralel yeni bir kanal açılması başta olmak üzere ki ‘Kanal İstanbul’ dediğimiz, bu benim bir hayalim, hülyamdır. İnşallah bunun da büyük ihtimalle bu yıl sonu veya 2018 başı gibi temelini atacağız.” dedi.

AA

 

Kanal İstanbul güzergahı 2017