Çevre temizlik vergisi borcu öğrenme!

Çevre temizlik vergisi borcu öğrenme
Belediyelerin çevre temizlik hizmetinden faydalanan konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına ödeniyor. Peki çevre temizlik vergisi borcu nasıl öğrenilir? diyorsanız işte çevre temizlik vergisi borcu öğrenme işlemleri…

Çevre temizlik vergisi borcu öğrenme!
Çevre temizlik vergisi, belediyelerin çevre temizlik hizmetinden faydalanan mesken, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar adına ödeniyor. Çöp vergisi olarak da bilinen bu vergi, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan yapılardan tahsil ediliyor.

Kullanılmayan mesken ve işyerlerinin de muafiyeti mümkün oluyor. Muafiyetlik için boş mesken sahiplerinin belediyeye bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekiyor. Peki çevre temizlik vergisi borcu nasıl öğrenilir? diyorsanız işte çevre temizlik vergisi borcu öğrenme işlemleri…

Çevre temizlik vergisine ilişkin borç sorgulamayı yapabilmeleri için vatandaşların taşınmaz malların bulunduğu bölge belediyesinin e-belediye hizmetlerinin olması gerekiyor. Son yıllarda devlet kurumlarındaki online hizmet atılımları ile günümüzde hemen hemen tüm belediyelerde e belediye hizmetleri bulunuyor.

Ayrıca e devlet sistemindeki belediye hizmetleri sayfasından bağlı bulunan belediyenin uygulamaları arasındaki borç bilgileri sorgulama sayfasından çevre temizlik vergisi sorgulama yapılabiliyor. Ancak bu işlem için e devlet şifresi olması gerekiyor. ( E devlet şifreleri herhangi PTT şubesinden 2 TL karşılığında alınabiliyor).

Bu şekilde vatandaşlar gayrimenkullerinin bulunduğu ve çevre temizlik vergisi ödemekle yükümlü oldukları belediyenin resmi web sitelerinde bulunan e belediye hizmetleri sayesinde çevre temizlik vergisi sorgulama işlemlerini online olarak yapabiliyor.

Çevre temizlik vergisi ödeme işlemlerini de e belediye hizmetleri ile yapabilme imkanı sunarken, bazı belediyelerde çevre temizlik vergisi borç ödemesi belediyeye gidilerek yapılıyor.

Çevre temizlik vergisi kaç para 2016?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com