Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanununun mükerrer 44 üncü maddesi gereğince ödenen çevre temizlik vergisi, yalnız işyeri ve meskenler için ödeniyor. Arsa ve arazi sahipleri bu vergiyi ödemiyor.

Çöp vergisi olarak da bilinen verginin mükellefi gayrimenkulü kullanan kişiler oluyor. Buna göre gayrimenkulde kiracı olması halinde vergiden kiracı sorumlu oluyor.


Vergin sorumluluğu da taşınmazın kullanılmaya başlanması birlikte başlıyor. Kanunen kullanılmayan boş gayrimenkuller bu vergiden muaf oluyor. Muafiyet için de belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor.

Konutlarda su faturasına yansıtılan çevre temizlik vergisinin işyerleri için belediyede iki eşit taksit halinde ödenmesi gerekiyor. 2017 yılı çevre temizlik vergisi 1. taksit dönemi 1 Mart’ta başlayıp, 31 Mayıs’ta sona erdi.

Çevre temizlik vergisi 2. taksiti ödemeleri 1 Kasım itibari ile başladı. Vergi için ödeme dönemi devam ediyor. Çevre temizlik vergisi 2. taksit ödemelerinin Kasım ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Konutlarda su faturasına yansıtılan çevre temizlik vergisinin, işyerleri için belediyeye ödenmesi gerekiyor. Vergi ödemeleri e-belediye sistemi üzerinden de gerçekleşebiliyor.

 

2017 yılı konut çevre temizlik vergisi tarifesi!

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, ,