Çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün!

Çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün

İşyeri ve diğer şekillerde kullanılan taşınmaz mallar için Kasım ayında ödenmeye başlayan çevre temizlik vergisi ikinci taksit için son gün 30 Kasım oluyor ve buna göre çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün bulunuyor…

Çevre temizlik vergisi, ev, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar için ödeniyor. 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu gereğince ödenen bu vergi belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ev, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan binalardan alınıyor.


Vergi, gayrimenkulün sahibi tarafından değil, kullanıcısı tarafından ödeniyor. Eğer gayrimenkulde kiracının varsa, vergi mükellefi kiracılar oluyor.

Verginin mükellefiyeti ise gayrimenkulün kullanılmaya başlanması birlikte başlıyor. Bu süreçte belediyeye beyanname verilmesi gerekiyor.

Vergi ödemeleri meskenlerde farklı, işyerlerinde farklı şekilde yapılıyor. Meskenlerin çevre temizlik vergisi; belediyeye gidilip ödenmiyor; vergi tutarı su faturalarına yansıtılıyor. Ancak işyerleri sahip veya kiracılarının çevre temizlik vergilerini ödeyebilmeleri için belediyeye gitmeleri gerekiyor. İşyerleri için belirlenen çöp vergisi iki eşit taksit halinde ödenebiliyor.

Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çevre temizlik vergisinin birinci taksiti ödendi. Çevre temizlik vergisi 2.taksitleri ise Kasım ayında ödeniyor.Buna göre çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 7 gün bulunuyor.

İşyeri boş ise çevre temizlik vergisi ödenir mi?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje