Çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 4 gün!

Çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 4 gün

Belediyelerin sunduğu çevre temizlik hizmeti için ev, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için çevre temizlik vergisi ödeniyor. İki taksitte ödenebilen çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 4 gün bulunuyor…

Mesken ve işyerleri için ödenmesi gereken vergiler arasında yer alan çevre temizlik vergisi, belediyelerin sunduğu çevre temizlik hizmeti için tahsil ediliyor.


Verginin mükellefi taşınmaz malın sahibi değil taşınmazı kullanan kişi oluyor. Taşınmazı kullanan kişi eğer mal sahibi değil de, kiracı ise vergiden kiracı sorumlu tutuluyor.

Belediyeye taşınmaz malın kim tarafından kullanıldığı bilgisinin bir beyanname ile verilmesi gerekiyor. Beyanname her yıl verilmiyor. Yalnız mükellefiyet durumunun değişmesi durumlarında veriliyor.

Çöp vergisi olarakta bilinen çevre ve temizlik vergisi, senede iki eşit taksitte ödeniyor. İsteyenler ilk taksit dönemi içinde tüm vergi borcunu ödeyebiliyor. İlk taksit ödemeleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan çevre temizlik vergisinde ikinci taksitler ise Kasım ayı içerisinde ödeniyor.

2015 yılı için ilk taksit ödemeleri en son 1 Haziran’da yapılmıştı.İkinci taksit ödemeleri ise 30 Kasım 2015 tarihine kadar devam ediyor. Buna göre çevre temizlik vergisi 2.taksit ödemeleri için son 4 gün bulunuyor. Bu süre geçtikten sonra ödeme yapmak isteyenler gecikme cezaları ile karşılaşabiliyor.

Çevre temizlik vergisinden muaf olanlar!

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

, , , , , ,

Hemen Teslim 5 proje