Çevre temizlik vergisi 1.taksiti için son 2 gün!

Çevre temizlik vergisi 1.taksiti için son 2 gün

Belediyelerin sunduğu çevre ve temizlik hizmeti için iki taksitte ödenebilen verginin ilk taksiti Mart ayında başlamıştı. 31 Mayıs tarihinde sona erecek olan çevre temizlik vergisi 1.taksiti için son 2 gün bulunuyor…

Çevre temizlik vergisi 1.taksiti için son 2 gün!
Çöp vergisi olarakta bilinen çevre temizlik vergisi konut, işyeri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için belediyeye ödenecek vergiler arasında yer alıyor.

Bu vergi de emlak vergisi gibi her yıl belediyede ödeniyor. Ancak çevre temizlik vergisinin emlak vergisinden farklı bazı özellikleri bulunuyor.

Örneğin, meskenlerin çevre temizlik vergisi su faturalarına yansıtılıyor. Bu nedenle belediyeye gidilerek ödenmiyor. Fakat işyerleri ve diğer şekillerde kullanılan yapılar için verginin belediyede ödenmesi gerekiyor.

Belediyeye ödenecek vergi senede 2 taksit halinde ödenebiliyor. Birinci taksit ödemelerinin Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapıldığı çevre temizlik vergisinin ikinci taksit ödemeleri ise Kasım ayında yapılıyor. Buna göre çevre temizlik vergisi 1 .taksiti için son 2 gün bulunuyor.

Konutlara ait çevre temizlik vergisi; su tüketim miktarı esas alınmak suretiyle metreküp başına büyükşehir belediyelerinde 27 kuruş, diğer belediyelerde 21 kuruş olarak hesaplanacaktır.

Diğer taraftan, belediyenin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan ancak, su ihtiyacını belediyece veya büyükşehir belediyelerine bağlı su ve kanalizasyon idarelerince tesis edilmiş su şebekesi haricinden karşılayan konutlara ilişkin çevre temizlik vergisi, aşağıda yer alan ilgili tarifelerin yedinci grubunun belediye meclislerince en son intibak ettirilen derecelere ait tutarlar üzerinden tahakkuk ettirilecektir.

Çevre temizlik vergisi kaç liradır?

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com