Büyükçekmece Gölü havzası villa bölgesi oluyor!

göll

İstanbul’da yaşanan arsa sıkıntısı eskinin sayfiye ve tarım bölgelerini konut ve villa bölgeleri haline getiriyor. Bu bölgelerden biri de Büyükçekmece Göl Vadisi ve Beylikdüzü Kavaklı bölgesi. Geçmişte yazlık bölgesi olan ve tarım arazileri ile öne çıkan bu iki bölge, imara açılmasıyla birlikte villa ve konut bölgesi haline geldi. Bu süreçte Mesa-Nurol’dan Demir İnşaat’a, Arıkan Yapı’dan Yalçınlar Grup’a ve Gül İnşaat’a kadar markalı konut üreticileri proje geliştirme yarışına girmiş durumda.

Arsa sorunu yaşanan İstanbul’da geniş arazileriyle konut geliştiricilerinin dikkatini çeken Büyükçekmece Gölü havzasında imar durumu nedeniyle daha çok villa projeleri geliştirilirken, Kavaklı ise çok katlı konut projeleri ağırlıklı bir gelişim gösteriyor. Demir İnşaat’ın Demir La Vida projesini yaptığı Kavaklı’da Gül Yapı’nın Viraİstanbul projesi de başlayacak. Göl vadisinde ise Emaar-Arıkan Yapı’nın Toskana Vadi projesi ile Yalçınlar Group’un Gölmahal projesinin ardından geliştirdiği yeni projesi Batımahal projelerine önümüzdeki dönemde Mesa-Nurol’un üç etapta toplam 500 villadan oluşacak olan Sırtköy projesi eklenecek.

cansel
CANSEL TURGUT YAZICI / EVA GAYRİMENKUL DEĞERLEME GENEL MÜDÜRÜ

“Erişilebilir fiyatlı arsalara sahip”

“İstanbul’da artık erişilebilir fiyatlı ve makul imarlı arsa bulmak çok zor. Bu bölge İstanbul’da yeni yatırımlar için hala erişilebilir fiyatlı arsa arzına sahip nadir alanlardan biri. Şehir içerisindeki küçük arsalar ya çok malikli olması nedeniyle mahkemelik olmuş ya da verimli değil, inşaat şirketleri arsa erişiminin daha kolay olduğu, hala fırsatların yakalanabildiği, nispeten makul fiyatlı bölgelere doğru ilerliyor.”

makbule

MAKBULE YÖNEL MAYA / TSKB GAYRİMENKUL DEĞERLEME GENEL MÜDÜRÜ

“Geleceği ulaşıma bağlı”

“Arsa stoku nedeniyle yeni yatırım bölgesi haline gelen Kavaklı-Büyükçekmece bölgesinin geleceği ulaşım projelerine bağlı. Ulaşım projeleri giden bölgelerin fiyatları yüzde 20-40 bandında değerleniyor. Metro ve Üçüncü Köprü bağlantı yolarının gitmesi bölgeye değer katacaktır. Ancak arz fazlalığı olursa tüketiciye daha fazla seçme şansı doğacağı için bölgede fiyatlar artmayabilir.”

kı
VİLLA KENT OLUYOR

Mesa Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Mesa-Nurol ortaklığının bölgede yer alan 1 milyon metrekarenin üzerindeki arazisinde Sırt-köy projesini geliştirdiklerini belirtiyor. Boysanoğlu, üç etapta toplam 500 villadan oluşacak bir proje geliştirdiklerini ve kasım ayı sonunda ruhsat alıp ardından inşaata başlayacaklarını söylüyor. Bölgenin imar durumu nedeniyle villa bölgesi olarak geliştiğine dikkat çeken Boysanoğlu, “Bölge İstanbul’un geleceği parlak özel bir bölgesi. Ulaşım projeleri ile daha da öne çıkacak” diyor.

Büyükçekmece Gölü çevresi ve Kavaklı bölgesi yakınlarında bulunan villalarda ortalama metrekare fiyatları 4 bin 400 ila 6 bin 700 lira, konutlarda ise 3 bin 700 ile 5 bin 500 lira aralığında değişiyor.

Büyükçekmece Gölü ve çevresinin halihazırda İstanbul’un en büyük villa kenti olma yolunda ilerlediğine dikkat çeken Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Özellikle lüks villaların gelir düzeyi yüksek Suudi Arabistan vatandaşları tarafından tercih edildiği bu bölgede konutlar daha büyük metrajlı üretilmeye başladı. Kalabalık ailelere sahip Körfez Ülkeleri’nin çekim merkezi durumuna geldi” diyor.

emaar

DESIGNER OUTLET YAPIYOR

1,7 milyon metrekarelik bir alanda gerçekleştirilen Toskana Vadisi Projesi’nin toplam 469 lüks villa, ikiz villa ve villa dairelerinden oluştuğunu belirten Emaar Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ümit Türüdü Şen, projenin 187 villadan oluşan üçüncü fazının inşasının Arıkan Yapı ortaklığıyla devam ettiğini söylüyor. Bölgede 125 milyon dolarlık yatırımla Türkiye’nin ilk ve kapsamlı designer outlet’ini inşa ettiklerini vurgulayan Türüdü, “Luxury designer outlet, İtalyan Fingen Group ortaklığıyla hayata geçecek. Türkiye’nin ilk designer outleti olan Florentia Village, dünyanın dört bir tarafından prestijli markalan bir araya getirecek” diyor.

Üçüncü Havalimanı projesinin ve Kuzey Marmara otoyolu projesinin ikinci derecede etkilediği bölgenin Türkiye’nin ilk Bio Medikal parkı olan Bio İstanbul’a yakın olması konut fiyatlarını artırmış durumda. Yabancı yatırımcının bölgeye ilgisinin olması ve bu ilginin giderek artması üzerine önümüzdeki iki yıl içinde yüzde 15-25 bandında değerlenme yaşanması bekleniyor.

6bin
6 BİN VİLLAYA ULAŞACAK

Büyükçekmece ilçesine bağlı, TEM den Hadımköy gişelerine girişten itibaren Büyükçekmece’ye doğru giden yolun göl tarafı Alkent 2000 mahallesi olarak geçiyor. Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, “Göl Vadisi olarak adlandırdığımız bu bölgede birbiri ardına geliştirilen villa projeleri için İstanbul’daki en önemli villa kent diyebiliriz. Yaklaşık 3 bin villanın bulunduğu Büyükçekmece’de önümüzdeki yıllarda sayının 5-6 bine ulaşması bekleniyor. Bölgenin önümüzdeki dönemde dünyadaki villa şehir örnekleri ile yarışır noktaya geleceğini, güzel bir yatay yerleşim merkezi olacağını düşünüyorum” diyor.

Gölmahal ve Batımahal projelerine Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ağırlıklı olmak üzere yurtdışından talep aldıklarını belirten Hakan Yalçın, Batı Mahal projesinin tamamlanmasının ardından bölgede bir ya da iki yeni villa projesi daha geliştirebilecek arsaya sahip olduklarını da söylüyor.

kavaklı

Kavaklı sahil bölgesinde Beylikdüzü Belediyesi ortaklığında 630 milyon liralık yatırım planlanan Viraİstanbul projesini geliştiren Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül, “92 bin metrekarelik arazide 74 bin 500 metrekaresi peyzaj alanları ve sosyal donatılan içeren projemiz, 17 blokta bin 156 konut ve 39 cadde mağazasından oluşacak. Bölgeye değer katacak olan projede metrekare fiyatları lansmana özel olarak 3 bin 100 liradan başlıyor” diyor.

NELER DEĞER KATIYOR?

Bölgenin Atatürk Havalimanı’na 20 dakika mesafede olması, TEM ve E5 bağlantı yolunda bulunması, TEM gişelerine yakınlığı değerini artınyor. Yakuplu’daki Avrupa Yakası’nın yeni yatçılık merkezi West İstanbul Marina’da bölgeye değer katıyor. Ali Gül, 2018 yılında bitmesi planlanan metro hattının da bölgeyi geliştireceğine dikkat çekiyor.

Kavaklı’nın değerini arttıran başka faktörler de var. Mesela Beylikdüzü Belediyesi’nin 1 milyon metrekare alanda hayata geçireceği Yaşam Vadisi projesi bunlardan biri.

Ekonomist

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*