Beğendik’e İran ve Pakistan’dan teklif!

Beğendik

Beğendik CEO’su Hacı Beğendik, 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor. Grup yurtiçindeki büyümesinin yanı sıra yurtdışında da satın almalara sıcak bakıyor.

Beğendik, atakta. Real’i aldı. Yeni marketler açarak büyütüyor. Kipa’da 10 marketlik bir paket için pazarlık yapıyor. Arkasından yeni paketler için pazarlık olabilir mi? Evet, olabilir. Başka yerel zincirlerle de pazarlık var. 2016’yı verimliliği artırma, satın almaları hazmetme yılı olarak görüyor CEO Hacı Beğendik. “Ama bu pazarlıklarda ilerleme olursa, yine alırız” dedi. ‘Atakta’ derken, gündem bu işlerden ibaret değil. İran’da 300 marketlik zinciri olan bir grupla pazarlıkta. Bu grup ortaklık istiyor. “Siz gelin İran’da marketler açalım, burda ortak olalım, biz de Türkiye’de size ortak olalım” teklifi getirmiş. Yine Pakistan’da, perakendeye girmek isteyen bir grup, Beğendik’le ortak iş yapmak istiyor. Başka önemli bir gündem, pastırma sucukla başlayan Beğendik marketlerine özel üretimin, diğer birçok ürün grubuna yayılması… Hacı Beğendik, buna “pastırma sucuk modeli” diyor. Beğendik Ailesi, Kayserili. Memlekette pastırma sucuk üretiyor ve sadece kendi marketlerinde satıyor. Böylece market markası olarak kaliteli üretimi garantiye alıyor. Şimdi bu modelin, örneğin kımızı ete yayılması gündemde, “Bir çiftlik kurup et üretimi yapabiliriz” dedi Hacı Beğendik.

Buluşmamızda ailelere, çocuklara giden uzun bir sohbetimiz oldu. Size sadece ‘iş’ kısmını aktarıyorum. Hacı Beğendik, genç, heyecanlı, pozitif biri. Artık biraz yavaşlama zamanı geldiğini düşünüyor. Verimlilik ve satın almaları hazmetme konusuna çok kafa yorduğunu söylemem gerekir.

‘Beğendik Kayseri Mutfağı’ restoranları geliyor

Beğendik’in 46 marketi var. Alman Metro grubundan Real’in Türkiye’deki 12 marketini satın aldı. Bu ara bir yenisini açtı. Tesco grubunun Türkiye’deki zinciri Kipa’dan da 10 market almak için pazarlıkta. Real satın alması 32 milyon lira maliyetle 40 milyona yaklaşmış. Kipa satın alması da 40 milyon liranın üzerinde bir operasyon olacak. Hacı Beğendik, “Eğer anlaşırsak 8’i Real olacak, 2’si Beğendik olacak” dedi. “İndirimli market işine girmeyeceğiz. Kipa’da başka parti alımlar olabilir. Bizim şu anki teklifimiz 10 market. Hepsine teklif vermedik. Başka yerel marketlerle görüştük. Sivas’ta da böyle görüşmelerimiz oldu. Bu zincirler söz konusu olduğunda muhasebe derinliği pek göremediğimiz için hızlı hareket edemiyoruz. Kipa, Real öyle değildi. Yine de birkaç süpermanket zinciri ile görüşüyoruz. Belirsizlik ortamı bizi biraz tutuyor. Satın almalar olsa da Beğendik ve Real markalarıyla devam edeceğiz. Real adını iki yıl kullanma hakkımız var. Uzatmak istiyoruz. Sorun çıkar mı, bilmiyorum. Çıkarsa yeni marka yaratabiliriz. Önümüzdeki yıl bu büyümeyi hazmetme ve verimlilik üzerinde durmak istiyoruz. Ciromuz 2 milyar liraya yaklaşıyor. Bazen büyüme motivasyonu ile verimlilik alanı gözden kaçabiliyor. Ancak yine de görüştüğümüz zincirler olursa, alırız. Baktığımız konu verimlilik mi büyüme mi? Verimlilik önemli. Çünkü kar marjları düşüktür bizim sektörde, yüzde 1 – 5’tir bizde” diye konuştu.

Bir de restoranlar var. Beğendik’in 13, Hacı Beğendik’in şahsi yatırımı olarak ayrıca 19 restoran var. Bunlar tek çatı altında toplanacak. Kesin değil ama muhtemelen Beğendik Kayseri Mutfağı adıyla faaliyet gösterecek.

İki ülkeden teklif

Türkiye’de birçok yabancı market zinciri faaliyet gösteriyor. Türkiye’den de BİM’in birkaç ülkede birkaç yüz marketi var. Beğendik’in böyle bir planı var mı?

“Azerbaycan’da yatırımlarımız vardı ama orada iş yapmak zor, çıktık. Başka ülkelerde zincirler kurma olabilir. İran’la görüşüyoruz. Burada ve orada ortaklık istiyorlar. Bizimle görüşen grubun 300 mağazası var. ‘Gelin burada yeni mağaza açalım, ortak olarak. Biz de Türkiye’de size ortak olalım’ diyorlar. Bunu düşünüyoruz. Yine Pakistan’dan teklif var. Bir grup perakendeye bizimle girmek istiyor. Ayrıca Türkiye’de daha yapacak iş var. Biz piyasada daha çok alıcı göründüğümüz için bizi satın alma teklifi yok. Ama ederi olursa neden olmasın. Bize satmak, devretmek isteyen çok” dedi Hacı Beğendik.

Yeni konsept gelişiyor

Mağazalarla ilgili yeni konsept çalışmaları var. Ankara’daki yeni mağaza böyle. Manav yanında, topraksız tarım yapılıyor. İçinde üretim yapan bir mandıra var. Makarna, mantı reyonu var. Çikolatayı kendi üretiyor. Bu konsept dünyada en iyi ikinci dizayn seçildi. Hacı Beğendik, “Kayseri’de pastırma üretimi yapıyoruz. Sadece bizde satılıyor. Kaliteli private label (market markası) yöneliyoruz. Pastırma sucuk modelini geliştirmek istiyoruz. Seracılık ve et işi olacak. Ette çiftlik kurabiliriz. Bu iş modelinin başarılı olduğunu düşünüyorum” dedi. Bu arada belirtelim, grubun, yeni bir sektör arayışı yok. Belki gayrimenkulde bir iki iş… Gayrimenkulleri var. İlerde bir GYO olabilir. Düşündüklerini ancak şimdilik kaynaklarını perakende operasyonlarına ayırdıklarını, belki bir proje geliştirebileceklerini belirtti.

Kurlar fiyat baskısı yapıyor

Ticaretin nabzını, tüketicinin eğilimlerini marketteki izlerden okumak mümkün. Hacı Beğendik bu konuda şunları söyledi: “Bu dönem mağazaya gelme sıklığı artıyor ama daha az satın alma yapılıyor. Aslında hareketli bir dönemden söz ediyoruz. Okullar açıldı, tatil dönüşü oldu. Bununla birlikte sık ama sepetler daha az dolduruluyor. Bize gelince dolar ne olacak, bilemiyoruz. Kurdan dolayı üretim maliyetleri artacak, o da fiyatlara biraz yansıyacaktır.”

Dört kuşak perakendeci

Beğendik grubunda bir Beğendik marketleri bir de Real marketleri tarafı var. Beğnedik tarafının başında aynı zamanda yönetim kurulu başkanı olan, Hacı Beğendik’in babası Mehmet Beğendik bulunuyor. Hacı Beğendik, her iki zincirin CEO’su. Aynı zamanda Real’in Genel Müdürü. İcranın başında o var. Hacı Beğendik, “Ablam Hikmet Hanım’ın eşi şirkette ama politikayı seviyor. Küçük kız kardeşim Sevim Hanım, Başyazıcıoğlu Ailesi’nin gelini. İşlerin başında babam Mehmet Beğendik var. Halen sağlığı, çalışma isteği yerinde. Koşturma bende. Yüzde 100 aile şirketiyiz. Yabancı yerli ortak yok. Belki bir fon gelebilir. Halka açılmaya da hazırlık açısından iyi olur” dedi. Beğendik Mağaza İşletmeleri ilk mağazasını 1986’da Kayseri’de açtı. Dört kuşaktır ticaretle uğraşan köklü bir gelenekten geliyor. 1993’te Ankara Kocatepe mağazasını açtı. Ankara, Kayseri, Kırşehir, Nevşehir, Konya ve Bursa illeri olmak üzere toplam 6 ilde 46 mağazası bulunuyor. Çayyolu mağazasında çikolata üretiminden mandıraya, makarna üretiminden topraksız tarıma birçok yeniliği uyguluyor. Yüzde 75’i taze ürünlerden oluşan mağazada zengin mutfağıyla yemeiçme hizmetleri veren restoran, süpermarket, çocuk oyun alanı, çocuk restorantı yer alıyor. Mağaza içerisinde binlerce çeşit ağaç var.

Dünya

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*