Başbakan Davutoğlu’ndan Anadolu’ya iki müjde!

Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Başbakan Davutoğlu'ndan Anadolu'ya iki müjde!

Başbakan Borsa İstanbul ile Konya Ticaret Borsası’nın işbirliğinde iki müjde verdi: Ürün ihtisas borsası kurulacak, TMO fiili depoculuğu bırakacak
Tarım sektörünün güçlü kılınması için finansal piyasalarla ilişkisinin doğrudan kurulması gerektiğini belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anadolu’ya iki müjde birden verdi. Ürün ihtisas borsasının en kısa sürede kurulacağına vurgu yapan Davutoğlu, Tarım Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) de fiili depoculuğu özel sektöre bırakacağını ifade etti. Borsa İstanbul ile Konya Ticaret Borsası arasındaki işbirliği imza törenine katılan ve tahıl borsasının açılış gongunu çalan Davutoğlu, tarım ve finans sektörü arasındaki ilişki ile ilgili olarak, “Eğer finansal piyasalarla ilişki kurulamazsa, uluslararası piyasalara açılmak mümkün olmaz. Ürettiğiniz büyük tarımsal potansiyeli gerçek anlamda katma değere dönüştürecek araçlardan yoksun olursunuz” değerlendirmesinde bulundu.

KONYA-LONDRA BİRLEŞTİ
Borsa İstanbul’un, Londra Borsası ile doğrudan irtibatlı olduğuna dikkat çeken Başbakan Davutoğlu, “Böylece Londra ve Konya, İstanbul ve New York birbirine entegre hale geliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanımıza talimat verdim, ürün ihtisası borsası en kısa sürede kurulacak. En kısa zamanda demek bizim için, iki yıl, üç yıl gibi önü açık değil. İnşallah bu yılın ilk yarısında, en geç 3-4 ay içinde, bu yılın ilk yarısını geçmeyecek surette gerekli yasal düzenlemeler yapılacak ve ürün ihtisas borsaları devreye girecek” dedi.


DEPOCULUĞU BIRAKACAĞIZ
Lisanslı depoculukla ilgili yaptıkları yasal düzenlemeyle bir adım ötesine geçeceklerini ifade eden Başbakan Ahmet Davutoğlu, “TMO fiili depoculuk yapan bir kurum niteliğinden çıkacak. Devlet fiili depoculuk yapmaktan daha çok regülatör rolüne, düzenleyici rolüne geçecek. Ama Merkez Bankası’nın piyasalardaki rolü gibi sadece piyasalardaki fiyat oynaklıklarını kontrol altına tutacak şekilde işlemde bulunacak, onun dışında depoculuğu, fiili depoculuğu özel sektöre devredeceğiz” diye konuştu

İSTANBUL ANADOLU’YU ARKASINA ALMALI
Konya’da 517 olan ihracatçı sayısının bin 543’e çıktığını kaydeden Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu rakamların 10 binlere ulaşacağını düşünüyorum. İstanbul’un finans merkezi olması irademizi hayata geçiriyoruz ama dünyanın uluslararası bir finans merkezi olmak demek, İstanbul’un Anadolu ekonomisinin lokomotif gücünü arkasına alması demek.”

İSTİSMAR EDİLMEMELİ
Cerattepe ile ilgili tartışmalara da değinen Başbakan Davutoğlu, “Artvin’de kesinlikle açık galeri olmayacak. Taşıma işlemi teleferikle gerçekleştirilecek. 50 bin gibi rakamlardan bahsediliyor, kesinlikle doğru değil. Bana zikredilen rakam ağaç olarak 3 bin 500. Bundan bir fazla ağaç kesilmeyecek. Kesilenlerin yerine mutlaka 10 misli ağaç dikilecek. İşletme orada olmayacak. Galerinin giriş kapısı dışında orada herhangi bir işlem yapılmayacak. Artvinli hemşerilerimizin bu çerçeveden memnun oldukları kanaatindeyim. Kimsenin bu konu üzerinden özellikle Güneydoğu’daki yürütülen barış, huzur ve demokrasi operasyonuyla Artvin’deki gelişmeler konusunda irtibat kurup Türkiye’de yaygın bir gerilim ortamı oluşmasına niyet etmemesi lazım. Artık bu konunun istismar edilmesine kimse izin vermemelidir” dedi.
Sabah

 

, , ,