AVM cirolarının 2016’da 115 milyar liraya çıkması bekleniyor!

Hulusi Belgü

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, sayıları 388’e ulaşan AVM’lerin cirosunun bu yıl 115 milyar liraya çıkmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye’de AVM sayısının 358’e ulaştığını vurgulayan Belgü, “Önümüzdeki 2 yıl içerisinde 40 alışveriş merkezi daha açılması planlanıyor. Sektörde şu anda 400 bin çalışanımız var. En fazla AVM de Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da bulunuyor. Bu kentteki AVM sayısı 100’ü aştı. İstanbul’u, Ankara, İzmir ve Antalya izliyor” dedi.


Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Bingöl, Burdur, Çorum, Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Kırşehir, Kilis, Muş, Niğde, Rize, Sinop, Sivas, Şırnak, Tunceli ve Yozgat’ta AVM bulunmadığına dikkati çeken Belgü, sektördeki yatırımın 15 milyar doları yabancı olmak üzere 55 milyar dolara çıktığını kaydetti.

Geçen seneyi yaklaşık 95 milyar lira ciroyla kapattıklarını belirten Belgü, “Sayıları 358’e ulaşan AVM’lerin cirosunun bu yıl 115 milyar liraya çıkmasını bekliyoruz. Her sene yüzde 20-25 oranında artıştan bahsediyoruz. Baktığınız zaman bu çok büyük bir rakam” diye konuştu.

Hürriyet

 

, , , , , ,