AVM Ciro Endeksi’nin Ocak ayı verileri yayınlandı!

HULUSİ BELGÜ

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği’nden (AYD) yapılan açıklamaya göre, AVM Ciro Endeksi’nin ocak ayı sonuçları açıklandı. Buna göre söz konusu endeks, bu yılın ocak ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 12,8 artarak 202 puana ulaştı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alanlarda metrekare başına düşen ciro ise aynı dönemde 23 puanlık artış gösterdi. Böylece ortalama verimlilik metrekare başına 770 liraya ulaşırken, bu rakam İstanbul’da 905 lira, Anadolu’da ise 680 lira olarak gerçekleşti.Aynı dönemde kategoriler bazında endeks yüzde 13’lük artış kaydederken, en yüksek ciro artışı yüzde 36 ile hipermarket kategorisinde yaşandı.

Kategorilerden ayakkabı-çantada yüzde 19, yiyecekte yüzde 18, teknoloji hipermarkette yüzde 16, giyimde yüzde 13, AVM’lerdeki diğer alan cirolarında ise yüzde 8 artış kaydedildi.Aynı dönemde ziyaretçi sayısı endeksinde ise herhangi bir değişim yaşanmadı.

‘Teknoloji’ toparlandı

Açıklamada görüşlerine yer verilen AYD Başkanı Hulusi Belgü, AVM Ciro Endeksi’nin Ocak 2016 döneminde bir önceki senenin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 12,8 arttığını bildirdi.

Ocak ayının perakende sektöründe indirim kampanyalarının başladığı bir dönem olduğunu anımsatan Belgü, ayrıca yine ocak ayındaki sömestir tatilinin de endeks verilerine olumlu yansıdığını dile getirdi.

Belgü, “Kategoriler bazında ise geçtiğimiz yıl düşüşler yaşayan hipermarket ve teknolojideki toparlanma ağırlıklı yükselişler olumlu bir gelişme” ifadelerini kullandı.

Dünya