AVM Ciro Endeksi Ekim’de yüzde 5,7 artış gösterdi!

AYD Başkanı Hulusi Belgü

AVM’lerdeki kiralanabilir alan (m2) başına düşen cirolar Ekim 2015’te bir önceki yılın aynı ayına göre 10 puan arttı ve verimlilik m2 başına 772 TL’ye ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 893 TL, Anadolu’da ise 691 TL olarak gerçekleşti.

AVM Endeksi’nin Ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi Ekim 2015 döneninde 2014 Ekim ayı ile karşılaştırıldığında yüzde 5,7 artarak 185 puana ulaştı.


Ekim ayında en yüksek ciro artışı hipermarket kategorisinde gerçekleşti
Geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında 2015 Ekim döneminde kategoriler bazında ciro endeksi yüzde 6’lık bir artış gösterdi. En yüksek ciro artışı hipermarket kategorisinde yüzde 38’lik artışla yaşandı. Geçtiğimiz yılın Ekim ayı ile karşılaştırıldığında teknoloji hipermarket ciroları yüzde 31, ayakkabı çanta kategori ciroları yüzde 19, Yiyecek ciroları yüzde 18 ve giyim ciroları yüzde 2 artarken AVM’lerdeki diğer* alan cirolarında yüzde 3’lük düşüş kaydedilmiştir.

Ziyaret Sayısı Endeksi
Ekim 2015 verilerini bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırdığımızda ziyaret sayısı endeksinde bu dönemde yüzde 1,9’luk bir artış olduğunu görüyoruz.

AVM Endeksi Ekim 2015 sonuçlarını değerlendiren AYD Başkanı Hulusi Belgü
“Bugün 2015 yılı geneline baktığımızda AVM Endeksinin her ayı artışla kapattığını görüyoruz. Bu sektörümüz açısından oldukça iyi bir sonuç. Ekim 2015 dönemini de bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 5,7 oranında arttığını görmekteyiz. 2015 yılı sektör olarak hem bölgesel sorunların hem de sancılı bir seçim yılı olması nedeniyle siyasal arenada belirsizliklerin yoğun yaşandığı bir yıl. Yılın tamamına baktığımızda böylesi bir süreçte ciroların beklenenin üzerinde artış göstermesi de bizleri hem şaşırtıyor hem de memnun ediyor. Ekim 2015’e kategoriler bazında baktığımızda ise; en yüksek artışın hipermarket kategorisinde olduğunu görmekteyiz. Yüzde 38’lik bu artışın sebebini şu şekilde yorumlayabiliriz. 2014 yılını genel ciro endeksinin oldukça gerisinde kapatan Hipermarket ciroları yılın tamamında yüzde 2,16 artış göstermiş ve Ekim 2014 döneminde ise yüzde 14’lük bir düşüş yaşanmıştı. Bu nedenle de Ekim 2015 döneminde yüksek görünen hipermarket ciro artışı aslında daha çok bir toparlanmayı işaret etmekte diyebiliriz. Genel ciro endeksi tablosunu incelediğimizde görmekte olduğumuz ise; Ekim ayında da AVM cirolarının artmaya devam ettiği. Bu noktada seçimin hemen öncesinde dahi bu artışın devam ediyor olması çok önemli bir durum. Dolayısıyla da 2015 yılının verileri dikkate alındığında AVM ve organize perakende sektörünün 2016’da, seçim dönemini atlatmış istikrar ortamında çıtayı daha da yükselteceğini öngörebiliriz.” dedi.

 

Haber AA’da şu şekilde yer aldı;

AVM Ciro Endeksi, bu yılın ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,7 artarak 185 puana ulaştı.

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) ile Akademetre Research tarafından ortaklaşa oluşturulan AVM Endeksi’nin ekim ayı sonuçları açıklandı. Her ay düzenli olarak yayınlanan verilere göre ciro endeksi ekimde, 2014’ün aynı ayına kıyasla yüzde 5,7 arttı ve 185 puana çıktı.

AVM’lerdeki kiralanabilir alan başına düşen cirolar, ekimde geçen yılın aynı ayına göre 10 puan arttı ve verimlilik metrekare başına 772 liraya ulaştı. Verimlilik, İstanbul’da 893 lira, Anadolu’da ise 691 lira oldu.

Aynı dönemde kategoriler bazında ciro endeksinde de yıllık bazda yüzde 6’lık artış yaşandı. En yüksek ciro artışı ise yüzde 38 ile hipermarket kategorisinde görüldü. Bunu yüzde 31’le teknoloji hipermarket, yüzde 19’la ayakkabı çanta, yüzde 18’le yiyecek ve yüzde 2’le de giyim kategorileri izlerken, diğer alan cirolarında yüzde 3’lük düşüş kaydedildi.

Ziyaret sayısı endeksi ise ekim 2015 döneminde yıllık bazda yüzde 1,9 yükseldi.

– “AVM Ciro Endeksi, 2015’in her ayını artışla kapattı”
AYD Başkanı Hulusi Belgü, sonuçlara ilişkin değerlendirmesinde, 2015 yılı geneline bakıldığında AVM Ciro Endeksi’nin her ayı artışla kapattığına işaret etti.

Bunun sektör açısından oldukça iyi bir sonuç olduğunu belirten Belgü, “2015, sektör olarak hem bölgesel sorunların hem de sancılı bir seçim yılı olması nedeniyle siyasal arenada belirsizliklerin yoğun yaşandığı bir yıl. Yılın tamamına baktığımızda böylesi bir süreçte ciroların beklenenin üzerinde artış göstermesi de bizleri hem şaşırtıyor hem de memnun ediyor” ifadelerini kullandı.

Belgü, hipermarket cirolarının, 2014’te genel ciro endeksinin oldukça gerisinde kapattığını, geçen yılın ekim ayında da yüzde 14 gerilediğini anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu nedenle de ekim 2015 döneminde yüksek görünen hipermarket ciro artışı aslında daha çok bir toparlanmayı işaret etmekte diyebiliriz. Genel ciro endeksi tablosunu incelediğimizde görmekte olduğumuz ise ekim ayında da AVM cirolarının artmaya devam ettiği. Bu noktada seçimin hemen öncesinde dahi bu artışın devam ediyor olması çok önemli bir durum. Dolayısıyla da Bu yılın verileri dikkate alındığında, AVM ve organize perakende sektörünün, 2016’da seçim dönemini atlatmış istikrar ortamında çıtayı daha da yükselteceğini öngörebiliriz.”

AA

, , , , ,

Hemen Teslim 5 proje