Antalya’da raylı sistem hattı 3. etap çalışmaları başladı!

menderes türel

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2’nci aşama raylı sistem hattında çalışacak araçlar için 39 milyon Euro borçlanma yetkisinin görüşüldüğü mecliste, 2’nci aşama inşaatı devam ederken 3’üncü etap çalışmalarına başladıklarını belirtti. Türel, “Antalya’da birkaç senede 60 kilometreye yakın bir raylı sistem ağı hizmete girmiş olacak” dedi

Antalya’da, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden 18 kilometrelik 2’nci aşama raylı sistem hattında çalışacak 18 aracın alımı ve yaya üst geçitleri için Büyükşehir Belediyesi, İslam Kalkınma Bankası’ndan kullanılmak üzere 39 milyon Euro borçlandı.

Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclisinin ikinci oturumunda görüşülen gündeme ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Meydan’dan Aksu’da EXPO 2016 Antalya fuar alanına uzanan hatta çalışacak araçların Büyükşehir Belediyesi’nce alınacağını söyledi. Ayrıca projedeki yaya üst geçidi gibi eksiklerin de giderilmesinin üstlenildiğini aktaran Türel, yapılan fizibilite çalışmalarında hattın işletmeye alınmasıyla birlikte kendi borcunu ödeyebilecek nitelikte olduğunu söyledi.

3’üncü etap çalışması

Antalya 1’inci aşama raylı sistem hattı için kullanılan kredinin anapara ödemesinin 2014 yılı itibariyle başladığını kaydeden Türel, “Hat, bilet ve diğer gelirleriyle borcunu faiz ve anaparasıyla ödeyebiliyor. 2’nci aşama raylı sistem hattına ait fizibilite raporlarında da söz konusu borcun sistem işletmeye girdiğinde gelirleriyle ödenebildiğini görüyoruz. Bununla birlikte 3’üncü etap raylı sistem çalışmaları da devam ediyor. Bu hafta uzunca bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik” dedi

Raylı sistem rotası

Başkan Türel, “3’üncü etap eski Varsak belediye binasından başlayıp Sakarya Bulvarı üzerinden otogara, Dumlupınar Bulvarı’ndan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde noktalanıyor. Ancak bu hafta yaptığımız çalışmada hattın Kepez Belediyesi önünden de devam ederek Karacaoğlan Caddesi’nden Atatürk Devlet Hastanesi’ne de bağlanması gündeme geldi. Böylelikle Antalya’da birkaç senede 60 kilometreye yakın bir raylı sistem ağı hizmete girmiş olacak” diye konuştu

İstanbul’dan sonra en uzun hat

Yeni yapılacak hatlarla birlikte Antalya Müzesi- eski Mezbaha arasında çalışan nostalji tramvayını da Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ters istikamette Meydan durağına uzatmayı planladıklarını aktaran Türel, “İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en uzun raylı sistem hattı Antalya’da hizmete girmiş olacak” dedi.

20 yıl vadeli kredi

Kredi kullanımına ilişkin meclise bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Finans Mehmet Urcu ise kredinin İslam Kalkınma Bankası üzerinden İller Bankası aracılığıyla dış finansman olarak kullanılacağını söyledi. Kredinin ilk 5 yılı geri ödemesiz 20 yıl vadeli olduğunu aktaran Urcu, “Kredinin maliyeti yüzde 37’dir. Bu şu anda alınabilecek en uygun finansman modelleridir. Tamamen bu yatırımın ruhuna uygun finansman modeledir” dedi. Açıklamaların ardından yapılan oylamada CHP grubu ret oyu kullanırken borçlanma yetkisi Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla geçti.

Hat 350 milyon’a mal olacak

İnşaat çalışmaları devam eden Antalya 2’nci aşama raylı sistem hattı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hayata geçiriliyor. Bakanlık, Meydan durağından Antalya Havalimanı’na bağlantılı Aksu’daki EXPO 2016 fuar alanında son bulan hattın yapımı üstlenirken Büyükşehir hatta çalışacak araçları alacak. İlgili Bakanlık 18 kilometrelik hattı 259 milyon 498 bin liraya ihale ederken Büyükşehir Belediyesi 18 aracın alınmasına ilişkin ihaleyi 25 Ağustos’ta gerçekleştirdi.

Şubat 2017’ye kadar 18 araç

2 firmanın teklif verdiği ihaleyi TCDD’nin yüzde 15 iştirakinin bulunduğu Hyundai Eurotem Demiryolu Araçları kazandı. Büyükşehir, firmayla 28 Eylül 2015 tarihinde 29 milyon 428 bin 470 Euro karşılığında sözleşme imzaladı. Sözleşmede, işin başlangıç tarihi olarak 9 Ekim, bitişi tarihi olarak da 8 Şubat 2017 olarak belirtildi. Buna göre firma EXPO’nun başlayacağı nisan ayına kadar geçecek 6 aylık süreçte 2 araç teslim edecek. Şubat 2017’ye kadar 18 aracın tamamı teslim edilmiş olacak.

Altın Portakalda karşılaştırmalı bütçe

Mecliste gündem görüşmeleri öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 52’nci Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Büyükşehir’e maliyetinin 9 milyon 139 bin lira olduğunu açıkladı. Buna ek olarak Antalya Film Forum’a ilgili 1 milyon 60 bin lira maliyetli gerçekleştiğini ve 100 bin liralık demirbaş alımının söz konusu olduğunu aktaran Türel, “Mukayese için söylüyorum, 2013 yılında, biz göreve başlamadan önce, Antalya Büyükşehir Belediyesi kasasından, Antalya Film Festivali için 7 milyon 186 bin lira, 2012 senesinde ise 9 milyon 238 bin lira çıkmıştır” diye konuştu.

Bu yıl ki masraf daha düşük maliyetli

Türel, 2014 yılında ise sponsorluk, demirbaş alımları ve Antalya Film formu için ayrılan bütçe düştükten sonra festivalin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 6 milyon 738 bin 670 lira olduğunu açıkladı. 2014 yılında Antalya Film Forum’a 619 bin 500 liralık harcama yaptıklarını aktaran Türel, ayrıca 2014 yılında Film Festivali kapsamında 1 milyon 240 bin liralık da demirbaş da alımı yapıldığını da sözlerine ekledi.

Sponsor desteği sağlandı

Festivalin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti düşerken kapsamının genişlediği ve 52’nci yılında 7 milyon 200 bin lira tutarında sponsor desteği sağladıklarını belirten Türel, “Bu da Antalya Film Festivali’nin ne kadar kaliteli olduğunu gösteriyor. Bunu daha da arttıracağız. Ne kadar kaliteli hale getirirsek bu bedeller bir o kadar artacak ve uluslararası boyutta da rakipleriyle boş ölçüşecek hale gelecektir” dedi.

Antalya Müzesi’ne yeni bina

Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclisinde ayrıca Antalya Müzesi’nin yenilenmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın imar plan değişikliği de oy birliğiyle kabul edildi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya Müzesi’nin hak ettiği önem ve değerin gösterilemediğini söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Muhteşem’ bir müze binası için çalıştığını aktaran Başkan Türel, “Müthiş bir müzemiz var. G-20 zirvesine gelen lider eşleri ve liderlerden biliyorum, OECD Genel Sekteri yurtdışında Antalya Müzesi’ni anlata anlata bitiremiyormuş. Film festivaline gelen sanatçılarını hepsi ağzı açık kalmış bir şekilde hayranlıklarını anlattı” diye konuştu.

Gün yüzüne çıkmamış eserler sergilenecek

Bakanlığın Antalya’ya yakışan bir müze binası yapmak için harekete geçtiğini belirten Türel, depolarda korunan ve sergiye çıkmamış birçok tarihi eserin, arkeolojik buluntunun da yeni müze de sergiye çıkacağını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya yeni Arkeoloji Müzesi yapımı için çalışmalara 2104 yılında başlamıştı. Konuyla ilgili danışmanlık ve proje temin ihaleleri 2014 yılında yapılırken 2015 yılında inşaat çalışmalarına başlanması planlanıyordu. Çalışmalar 1 yıl gecikmeli devam ederken projede ‘yönetim’, teşhir salonları, kültürel ve sanatsal etkinlik salonları, eser depolarıyla birlikte, araştırma merkezi de yer alıyor.

Antalya İleri