Antalya EXPO Raylı Sistem Hattı açıldı!

Antalya EXPO
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Bu al bayrağı en yüceye çıkarmak için canla başla çalışacağız. Onlar bu ülkenin birliğine kardeşliğine, beraberliğine kasteden hain terör örgütü çukurları kazdıkça biz daha güzel yollar yapacağız. Daha güzel köprüler tüneller yapacağız.” dedi.

Yıldırım, Antalya’nın Kepez ilçesinde düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, yarın TBMM’nin 96. açılış yıl dönümü ve 23 Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacaklarını anımsattı.

Bu büyük bayram öncesinde Antalya’da bir bayramın daha yaşandığını belirten Bakan Yıldırım, bugün EXPO’nun açılışının yapılacağını ifade etti.

Kendisinden önce konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in Antalya’ya yapılan hizmetleri güzel anlattığını vurgulayan Yıldırım, “Heyecanla anlattı çünkü o bir Antalya sevdalısı. Antalya’nın geleceği için, Antalya’nın her türlü hizmetlerden yararlanması için canla başla çalışıyor, bizi de çalıştırıyor. Hizmetlerinden dolayı Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum.” dedi.

Bakan Yıldırım, bugün tarihi bir rekoru Antalya’da gerçekleştirdiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Tam 150 günde Kasım 20’den Nisan 20’ye beş ay içerisinde Antalya şehir meydanından EXPO alanına kadar, 19 kilometre tren yolu, raylı sistem tamamlandı ve bugün açılışını yapıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bu büyük bir rekor, böyle bir sürede bu kadar mesafede bir raylı sistemin değil yapılması, hazırlıkları bile zor yapılır. Ama konu Antalya olunca durum başka. Antalya’ya da bu hız yakışır. Bu raylı sistem Antalya’da sizlerin hayatını kolaylaştıracak. Her gün 10 binlerce Antalyalı, şehir merkezinden doğusuna batısına doğru rahat bir şekilde seyahat edecek ve hayatınız kolaylaşacak.”

13 yılda 317 kilometre bölünmüş yol
Antalya’da 13 yılda birçok yol çalışmalarını büyük bir başarıyla tamamladıklarına dikkati çeken Yıldırım, 13 yılda kentte 317 kilometre bölünmüş yol yaptıklarını bildirdi.

Avrupa’nın en iyi havalimanlarından birini Antalya’ya kazandırdıklarını anlatan Bakan Yıldırım, “30 milyona yaklaşan yolcusuyla Antalya Uluslararası Havalimanı, Avrupa’nın en önemli havalimanlarından birisi haline geldi. Yıllarca kullanılamayan Gazipaşa Havalimanını da hizmete aldık. Yılda 1 milyon misafire hizmet verir hale geldi.” diye konuştu.

Bakan Yıldırım, Antalya’da olduğu gibi yurdun her köşesinde milletin özlediği hizmetleri birer birer gerçekleştirdiklerini, dün de Körfez’de dünyanın dördüncü büyük köprüsünü, Osman Gazi’yi Körfez’in iki yakasını birleştirerek hizmete aldıklarını anlattı.

Türkiye’de 13 yılda altyapıya 255 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

“Milletimize helal olsun. Bu al bayrağı en yüceye çıkarmak için canla başla çalışacağız. Onlar, bu ülkenin birliğine kardeşliğine, beraberliğine kasteden hain terör örgütü çukurlar kazdıkça, biz daha güzel yollar yapacağız. Daha güzel köprüler, tüneller yapacağız. Yolları yapacağız milleti birleştireceğiz, yollar yapacağız gönülleri birleştireceğiz.”

Raylı sistem hattının Antalya’ya hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Yıldırım, yapımı tamamlanan 19 kilometrelik raylı sistemin test sürüşlerinin bir müddet daha devam edeceğini belirterek, “Yolcusuz bir müddet daha çalışmaya devam edecek. Yaklaşık üç hafta sonra seyahat etmeye başlayacaksınız. Hattın emniyeti için her türlü denemenin, testin yapılması lazım. İnsan hayatı, sizlerin emniyetiniz her şeyin önünde gelir. Bunu hatırlatmak istiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

AA