Ankara’daki askeri araziler yeni projeler için hazır!

mamak-belediye-baskani-mesut-akgul

Başkentteki askeri birliklerin taşınma işlemleri tamamlandı. Gözler şimdi halka açılacak askeri arazilerde hayata geçirilecek projelerde. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri bunun için hazır.

FETÖ’nün 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından kent merkezlerindeki askeri birliklerin taşınmasına karar verildi. Bunun üzerine Ankara Etimesgut’taki Zırhlı Birlikler Okul ve Eğitim Tümen Komutanlığı’nda taşınma işlemi, ağustos ayının sonuna doğru başladı. Bu kapsamda bir süredir devam eden Etimesgut Eğitim Destek Tabur Komutanlığı ve Mamak 28. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı’ndaki taşınma işlemleri tamamlandı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık önceki gün yaptığı açıklamayla taşınan askeri birliklerden kalan arazilerin halkın kullanımına açılacağını yineledi. Açıklama üzerine konuyu değerlendiren Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, askeri araziler için hazırladıkları projeleri anlattı.

YOL PROJESİ HAYAT BULACAK
Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yıllardan beri planladığı ve trafik sorununa çözüm olarak düşündüğü Sabancı Bulvarı’ndan Bağlıca Bulvarı’na kadar yol geçirme projesi askeri alanlar sebebiyle gerçekleştirilemiyordu. Askeri birliklerin şehir merkezinden taşınmasıyla birlikte bu projenin tekrar gündeme gelmesi bekleniyor. Büyükşehir yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 30 dönümden büyük askeri alanların kamuya açılması noktasında top Büyükşehir Belediyesi’nde olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde bir araya gelip neler yapılabileceği konusunda görüşmeler yaparak istişarelerde bulunacağı, projelerin masayı yatırılacağı belirtiliyor.

HALKA SORULABİLİR
SABAH Ankara’ya konuşan Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, araziler konusunda halkın nabzını tutmak için geniş çaplı bir anket yaparak bu konuyu halka sorabilecekleri mesajını verdi. Başkan Akgül “Mamak’taki askeri alana Milli Park yapılabilir. Buraya ayrıca üniversite kurulabilir. Arazi için önereceğimiz bir diğer proje ise ‘Demokrasi Müzesi’ olacak” diye konuştu.

ŞEHİR MERKEZLERİNDE TANK OLMAYACAK
Mili Savunma Bakanı Fikri Işık, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’daki hain darbe girişiminin ardından başta Ankara ve İstanbul olmak üzere özellikle büyük kentlerin merkezlerindeki askeri birliklerin taşınmasına başlandığını hatırlattı. Işık, “Ankara ve İstanbul’da taşınma işlemimiz bitti. Artık şehir merkezlerinde tank, top benzeri paletli ağır silah ve mühimmatlar bulunmayacak” dedi. Bakan Işık, birliklerin taşınmasının ardından askeri arazilerin kamuya açılacağını, bunlardan bir kısmının halkın kullanımına sunulacağını da sözlerine ekledi.

DEMİRYOLUYLA SEVK EDİLECEK
Etimesgut’tan Eğitim Destek Tabur Komutanlığı’na bağlı 62 tank ile 37 zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe aracı Şereflikoçhisar’a, Mamak’tan da 40 tank, 110 paletli araç ve 6 obüs, Çankırı’daki birliğe taşındı. Tank taşıyıcıların kullanıldığı nakliyatta askeri malzemeler 4 TIR’la götürüldü. Komutanlıktaki 66 tank ile 43 zırhlı personel taşıyıcı da Kurban Bayramı’nın ardından demiryoluyla Burdur’daki askeri birliğe nakledilecek.

Sabah