Ankara 2017’de yepyeni başkent olmaya hazırlanıyor!

melih gökçek

Başkent Ankara’da 2017 yılı deyim yerindeyse açılış yılı olacak. Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Keçiören, Sincan, Yenimahalle, Altındağ ve Mamak gibi ilçe belediyelerin geçtiğimiz yıllarda temellerini attığı projelerin bir bir kurdeleleri kesilecek.

Belediyeler açılışını yapacağı projelerin yanı sıra başka dev projelerinde temellerini yine bu yılda yapacak. SABAH Ankara’ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “ANKAPARK, Eryaman Stadı ve Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi’ni 2017’de bitirmeyi planlıyoruz. Yeni terminal, hal, Kanal Ankara’nın startını veriyoruz” şeklinde konuştu.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!

ANKAPARK
İçerisinde bin 217 adet oyuncağın bulunacağı 1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan ANKAPARK, hiç kuşkusuz ki 2017 yılında açılacak en büyük proje… Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen ve yaz aylarında açılması planlanan proje ile başkente ilk etapta yerli ve yabancı yılda 3 milyon turistin gelmesi bekleniyor.

ERYAMAN STADI
Başkent Ankara’nın uzun yıllardır özlemini çektiği modern stat hayali, Eryaman’a inşa edilecek olan 22 bin kapasiteli Eryaman Stadı ile son bulacak. 2017’in sonbaharında tamamlanması planlanan Eryaman Stadı’nın içerisinde alışveriş merkezinin yanı sıra restoranlar, ofisler, turnikeler, açık ve kapalı otoparklar, 1222 kişi kapasiteli VIP bölümü, 724 seyirci kapasiteli localar ve 48 kişilik basın tribünü yer alacak.

Kuzey Ankara Külliyesi
Şuan için yüzde 80’lik bölümü tamamlanan Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezinden biri olan Kuzey Ankara Külliyesi de 2017 yılında açılacak bir diğer önemli proje…15 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği dev külliye Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii, Süleymaniye Camii ve Nuriosmaniye Camii gibi Osmanlı eserlerinden esinlenerek inşa edildi. Külliyenin içerisinde ayrıca; 5 bin kişilikte kongre merkezi yer alacak.

Keçiören Metrosu açılıyor
Ankara’da belediyelerin yanı sıra bakanlıklarında devam ettirdiği önemli projeler yer alıyor. Bunların başında başkentin ulaşım sistemine rahatlık getirecek olan Keçiören Metrosu geliyor. Yapımı adeta yılan hikâyesine dönen Keçiören Metrosu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeni yılın ilk ayında hizmete açılacak.

Başkente 5 yıldızlı hal
Ankara’nın tam göbeğindeki mevcut sebze- meyve, balık ve çiçek hali Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı Etimesgut’taki yeni yerine taşınacak. 2017 yılında temeli atılacak olan dev projeyle modernleşecek olan başkent halinin içerisinde şehir dışından gelen esnaf ve nakliyecilerinde kalabileceği 8 katlı hotel, 2 istasyon, cami, düğün salonu, banka alanları ve kafeteryalar bulunacak.

Sincan’a kent meydanı
SİNCAN Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, “Yepyeni bir yıla daha giriyoruz. 2017 yılında Sincan, şantiyeye dönecek. Yeni devlet hastanesinin, stat, kapalı spor salonu ve yüzme havuzunun, yeni bir kent meydanının ve banliyö tren hattının Yenikent’e kadar uzatılması projelerinin 2017 yılına damga vurmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Beklenen proje 2017’de
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören’in yepyeni görünümüyle markalaşma adımlarını hızlandırdığını belirterek, “Dinlenme ve eğlence mekanlarının yanı sıra peyzaj alanları, spor ve oyun sahaları gibi birçok etkinliği yapma fırsatı sunacak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projemiz Ankara’nın havasını değiştireceğini düşünüyoruz. Projenin açılışını 2017 yılında yapacağız”dedi.

Mamak’tan uzaya
Kentsel dönüşlerin ardından sosyal dönüşümünde start aldığı Mamak’ta Planetoryum gibi ilçeye değer katacak projeler 2017’de hizmete açılacak. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi’nin açılışını ilkbaharda yapmayı planlıyoruz. Bu dev projenin yanı sıra 15 Temmuz’da hain darbe girişimde hayatını kaybeden şehitlerimiz anısına yaptırdığımız anıtta 2017’de açılacak”dedi.

Yeni yılda tamamlanacak
Evrensel Değerler Çocuk Müzesi, Karşıyaka Pazar Yeri ve Yunus Emre Spor Salonu gibi dev projeleri 2017 Yenimahalle’ye kazandıracaklarını belirten Başkan Fethi Yaşar, “İlçemizi geleceğe taşıyacak kalıcı işlere imza atıyoruz. 2017’de de yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hali hazırda devam eden dev yatırımlarımızı yeni yılla birlikte tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

Altınköy’e ahşap at maneji
Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, “Altınköy’e yapacağımız At Maneji ve Ahır projesini 2017 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan At Maneji ve Ahırı, tamamen ahşap bir yapıda inşa ediliyor. Tesis ata binilecek yerler, açık ve kapalı olmak üzere iki bölüme ayrılacak. Bu tesiste 10 ahır ve 10 at olacak. Bununla birlikte Doğantepe Mahallesi’nde inşaatına başladığımız ve 15 Temmuz şehitlerimizin anısını yaşatacağımız parkın da yeni yılda bitirilmesini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sabah

, ,